Jak prowadzić zdrowy styl życia?

Ostatnio coraz częściej słyszy się o zdrowym stylu życia. Na zdrowy styl życia składa się kilka elementów. Te czynniki współgrając ze sobą gwarantują utrzymanie organizmu w dobrym zdrowiu i kondycji.

Zdrowe odżywianie

Jednym z elementów zdrowego stylu życia jest zdrowe odżywianie. Należy starannie wybierać produkty, które spożywamy na co dzień. Trzeba wiedzieć, które produkty spożywcze służą zdrowiu, a które nie. 

Zdrowa żywność kupiona w sklepie bee.pl, spożywanie naturalnych świeżych produktów, picie odpowiedniej ilości wody, korzystnie wpływa na zdrowie. Zdrowiu nie służą natomiast produkty wysoko przetworzone, zawierające duże ilości cukru, soli, tłuszczu zwierzęcego, sztucznych składników. 

Posiłki należy spożywać w regularnych odstępach czasu. Każdy dzień należy zacząć od sycącego, zdrowego śniadania. Posiłki warto urozmaicać. 

Aktywność fizyczna

Ważnym elementem zdrowego trybu życia jest aktywność fizyczna. Nie muszą to być intensywne treningi zwłaszcza w przypadku osób początkujących. Na początku zaleca się regularny około 30-minutowy umiarkowany wysiłek fizyczny. Mogą to być spacery, nordic walking, jazda na rowerze, umiarkowane ćwiczenia w zaciszu własnego domu. Z czasem można zwiększać intensywność i długość trwania treningu. 

Regularna aktywność fizyczna pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, zwiększa wytrzymałość mięśni i gęstość kości, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Podczas aktywności fizycznej w organizmie wytwarzane są endorfiny, a w mózgu wzrasta poziom serotoniny. Poprawia się nasze samopoczucie, czujemy się bardziej szczęśliwi. Uprawiając sport regularnie dbamy nie tylko o zdrowie fizyczne, ale też psychiczne.  

Odpoczynek i regeneracja

Ważny jest odpoczynek i regeneracja organizmu. Przeważająca ilość procesów regeneracyjnych i naprawczych zachodzi w nocy pomiędzy godziną 22. a 6. rano. Dlatego sen w tych godzinach jest bardzo ważny dla organizmu. Trzeba zadbać o odpowiednią higienę snu, spać w ciemnym, dobrze wywietrzonym pokoju. 

Walka ze stresem

Prawdziwą plagą XXI wieku jest stres. Trzeba znaleźć skuteczne sposoby, które pomogą nam radzić sobie ze stresem. Warto nauczyć się mówić „nie”, nie brać na siebie zbyt wielu obowiązków, znaleźć czas na relaks. 

Rezygnacja z używek

Zdrowy tryb życia to także wyeliminowanie używek – papierosów, trunków, a nawet kawy. Każdy z nas wie, że używki negatywnie wpływają na nasze zdrowie.