Jak przygotować się na wiosenną uprawę ogórków gruntowych?

Ogórki gruntowe to jedne z najchętniej uprawianych warzyw w naszym kraju. Mają wiele korzyści zdrowotnych przez co dużo osób decyduje się na ich uprawę we własnym ogródku. Jak poprawnie zasadzić i uprawiać ogórki gruntowe?

Kiedy sadzić ogórki gruntowe?

To, kiedy sadzić ogórki, zależy głównie od tego, czy będą one rosnąć w gruncie czy w doniczce np. na balkonie.

Ogórki sadzone w gruncie: W tym przypadku to zależy od indywidualnych preferencji, jak zasieje się ogórki. Można wybrać metodę sadzenia poprzez rozsadę lub bezpośredniego siewu do ziemi. W pierwszym przypadku nasiona umieszcza się w doniczkach w połowie kwietnia, a dopiero na przełomie maja i czerwca przenosi się ich rozsadę do gruntu. W przypadku bezpośredniego siewu do ziemi okres sadzenia jest taki sam, jednak pomija się pierwszy krok jakim jest stworzenie rozsady. W tym przypadku na plony trzeba będzie poczekać trochę dłużej.  

Ogórki sadzone w doniczce: Nasiona podobnie jak w poprzednich przypadkach umieszcza się zazwyczaj w doniczce na balkonie na przełomie maja i czerwca. Można zdecydować się na wcześniejszy siew, jednak wówczas należy trzymać doniczki w ciepłym pomieszczeniu wewnątrz domu.

Wymagania glebowe i klimatyczne

Ogórki gruntowe najlepiej rosną na ziemi przepuszczalnej i próchniczej o odczynie zasadowym. Jeśli ziemia jest kwaśna, konieczne jest przeprowadzenie jej odkwaszenia, czyli wapniowania. Optymalne pH powinno wynosić 6,5-7. Warto zdecydować się na nawożenie podłoża przed zasianiem ogórków, powinno się je wykonać na 6 miesięcy przed przełożeniem rozsady do gruntu. Mogą one rosnąć w towarzystwie innych roślin, np. cebuli i fasoli, jednak nie mogą być to warzywa dyniowate.

Warzywa te są bardzo wrażliwe na mrozy. Optymalna dla nich temperatura w okresie kiełkowania to 30 °C, a dla dalszego wzrostu 20-25°C. Warzywa te poradzą sobie z temperaturami 12-20°C, jednak będą rosły wolniej. Te ciepłolubne rośliny zaczną zamarzać, jeśli mniej niż 12°C będzie utrzymywało się przez dłuższy czas.

Tagged