Jak przygotować zdrowy koktajl?

Zdrowe koktajle stały się nieodłącznym elementem fit życia. Nic dziwnego. Prawidłowo przygotowane mają mnóstwo zalet. Są bogactwem witamin i antyoksydantów, pozwalają zaoszczędzić czas oraz pieniądze, a także z powodzeniem zastępują sklepowe słodycze. Do tego są łatwe i szybkie w przygotowaniu. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak przygotować koktajl, który jednocześnie będzie smaczny i pożywny.

Odpowiedni sprzęt

Koktajle bazujące na owocach i warzywach to zdrowa przekąska, którą można spożyć o każdej porze dnia. Dobrze skomponowane są źródłem cennych witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy, a także błonnika pokarmowego. Do ich przygotowania nie potrzeba wiele. Wystarczy porcja ulubionych warzyw i owoców, trochę dodatków oraz odpowiednie urządzenie miksujące.

Do wyboru mamy blendery ręczne oraz kielichowe. Oba mają podobne przeznaczenie, przy czym ten pierwszy jest zdecydowanie mniejszym urządzeniem, dlatego łatwiej go przechowywać w kuchni. Z kolei blender kielichowy oferuje większą wygodę, jednak wymaga wygospodarowania stałego miejsca na blacie.

Przed zakupem blendera warto odpowiedzieć sobie również na kilka pytań. Czy szukasz urządzenia wyłącznie do koktajli, czy może zamierzasz nim miksować również inne produkty, na przykład zupy, gęste sosy albo drinki z dodatkiem kruszonego lodu? Blender kielichowy z reguły ma większą moc od blendera ręcznego, dlatego poradzi sobie z twardymi produktami i w kilka minut przygotuje idealnie zmiksowany koktajl. Do tego pracuje samodzielnie, a dzięki wbudowanym przyssawkom podczas pracy stoi stabilnie na blacie i nie trzeba go przytrzymywać.

Blender ręczny zwykle ma mniejszą moc i w trakcie pracy trzeba go przytrzymywać, jednocześnie asekurując pojemnik ze składnikami. Nie mniej to sprzęt idealny dla osób, które posiadają małą kuchnię i ograniczoną przestrzeń w szafkach, a także tych, które przygotowują koktajle okazjonalnie.

Zadbaj o składniki

Podstawą koktajli są owoce oraz warzywa. Zalecana dzienna norma to co najmniej 400 g warzyw i około 200 g owoców. Dlatego niech te drugie będą tylko dodatkiem, a pierwsze będą podstawą. Po jakie sięgać? Które są najzdrowsze?

Najlepiej kupować warzywa i owoce sezonowe, które w danym okresie dostępne są na lokalnym rynku. Nie rób dużych zapasów, kupione produkty staraj się zużyć jak najszybciej po przyniesieniu do domu. Jeśli masz nadmiar, pamiętaj o ich prawidłowym przechowywaniu, ponieważ wiele warzyw i owoców jest bardzo wrażliwych na działanie światła i utlenianie.

Najzdrowsze są warzywa liściaste, m.in. szpinak, jarmuż czy natka pietruszki, zawierają bowiem dużo witaminy A i K, a także te z grupy B oraz żelazo. Warto również sięgać po seler naciowy, marchewkę, buraki, brokuł, kalafior, zielony groszek i ciecierzycę. Dobrym pomysłem jest dodanie do koktajlu awokado, cytrynę lub limonkę, ponieważ są bogate w składniki odżywcze, a przy tym ubogie w cukier.

Kiedy pić koktajl?

Koktajl możesz wypić na śniadanie, lunch, kolację, przed treningiem lub po jego zakończeniu. Wszystko zależy od użytych składników.

Im więcej owoców, tym większy zastrzyk energii dla organizmu. Taki koktajl idealnie sprawdzi się na śniadanie. Aby Twój pierwszy posiłek był jeszcze bardziej wartościowy, dodaj do niego porcję białka (może to być jogurt, kefir, maślanka lub półtłusty twaróg), węglowodanów (otręby, płatki, ugotowana wcześniej kasza czy komosa ryżowa) oraz tłuszczu (na przykład awokado, orzechy, siemię lniane oraz oliwa z oliwek).

Owocowy koktajl nie do końca sprawdzi się na kolację, tutaj postaw raczej na warzywa. Jeśli jednak przed Tobą solidny trening, energetyczne wsparcie będzie jak najbardziej wskazane. Z kolei po ćwiczeniach koktajl bananowy z dodatkiem białka oraz bogatego w magnez kakao szybko zregeneruje Twoje mięśnie.