Jak stwierdzić czy jesteś na coś uczulony?

Swędzenie oczu, katar i kichanie to objawy, które mogą być spowodowane przez alergie. Ale skąd wiesz, czy twoje objawy są spowodowane alergią, czy czymś innym? W tym artykule przyjrzymy się różnym typom objawów alergii i tym, jak stwierdzić, czy jesteś na coś uczulony.

Istnieją cztery różne rodzaje objawów alergii: objawy skórne, objawy oddechowe, objawy żołądkowo-jelitowe i objawy sercowo-naczyniowe.

Objawy skórne alergii

Alergie skórne mogą powodować pokrzywkę, swędzenie i obrzęk. Jeśli masz alergię skórną, możesz również doświadczyć egzemy lub kontaktowego zapalenia skóry.

Objawy alergii ze strony układu oddechowego

Alergie układu oddechowego mogą powodować kichanie, katar, swędzenie oczu i świszczący oddech. Objawy te mogą być spowodowane przez roztocza, pyłki, sierść zwierząt domowych lub zarodniki pleśni.

Objawy żołądkowo-jelitowe alergii

Alergie żołądkowo-jelitowe mogą powodować nudności, wymioty, bóle brzucha i biegunkę. Objawy te mogą być spowodowane alergiami pokarmowymi lub reakcjami na niektóre leki.

Objawy sercowo-naczyniowe na alergeny

Alergie sercowo-naczyniowe mogą powodować niskie ciśnienie krwi i nieregularne bicie serca. Objawy te mogą być spowodowane użądleniem pszczół lub reakcjami na niektóre leki.

Przegląd testów alergicznych

Alergie mogą być prawdziwym bólem, zarówno w przenośni, jak i dosłownie. Objawy mogą obejmować wszystko, od swędzenia oczu i kataru po pokrzywkę, wysypkę i trudności w oddychaniu. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć alergię, pierwszym krokiem jest wizyta u alergologa w celu przeprowadzenia badań. Ale jakich testów można się spodziewać? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach testów alergicznych.

Umów wizytę do Alergologa: cmpromed.pl/kadra-alergologiczna/

Punktowy test skórny na alergię

Test skórny na alergię jest najczęstszym rodzajem testu alergicznego. Podczas tego testu alergolog umieści na skórze kroplę podejrzanego alergenu. Używając sterylnego lancetu, wykonają małe ukłucie w skórze. Jeśli jesteś uczulony na substancję, w ciągu 15-20 minut w miejscu pojawi się wypukły guzek lub wysypka.

Badanie z krwi na alergię

Alergiczny test krwi, mierzy ilość przeciwciał we krwi, które są specyficzne dla alergenu. Przeciwciała to białka, które odgrywają rolę w odpowiedzi układu odpornościowego.Test z krwi może być używany do testowania alergii na substancje takie jak pyłki, sierść zwierząt domowych, roztocza i niektóre pokarmy.

Test płatkowy

Test płatkowy służy do ustalenia, czy jesteś uczulony na coś, co ma kontakt ze skórą, takie jak metale, zapachy, konserwanty lub leki. Podczas tego testu niewielkie ilości tych materiałów umieszcza się na plastrach, które nakłada się na skórę. Plastry pozostają na miejscu przez 48 godzin przed usunięciem, aby alergolog mógł obserwować wszelkie reakcje. Więcej informacji na temat testów na alergię znajdziesz na stronie: https://www.cmpromed.pl/testy-skorne-na-alergie-dla-kogo-i-po-co/


Jeśli uważasz, że możesz być na coś uczulony, ważne jest, aby udać się do lekarza alergologa w celu postawienia właściwej diagnozy. Alergie można leczyć za pomocą odpowiednio dobranych leków i unikając wyzwalaczy. Przy odpowiednim leczeniu możesz żyć normalnie pomimo alergii. Alergolodzy zwykle zaczynają od punktowego testu skórnego, umieszczając kroplę podejrzanego alergenu na skórze i wykonując małe nakłucie sterylnym lancetem. Jeśli jesteś uczulony na substancję, w ciągu 15-20 minut w miejscu pojawi się wypukły guzek lub wysypka. W razie potrzeby można również zlecić badania krwi i testy płatkowe.

Tagged