Jak urządzić salon? Podpowiadamy!

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. To właśnie w nim rodzina spędza wspólnie czas i przyjmuje gości. Każdy chciałby, aby jego salon prezentował się gustownie i elegancko, co wcale nie jest prostym zadaniem. Na szczęście istnieje kilka zasad, którymi warto się kierować podczas urządzania wnętrza. Jak urządzić salon? O tym można przeczytać poniżej!

Salon odzwierciedleniem charakteru

W pierwszej kolejności należy nadmienić, że salon to miejsce przede wszystkim dla domowników. Dlatego ich zdanie powinno być najważniejsze. Dobrze jest więc usiąść i wspólnie przedyskutować wszystkie pomysły. Być może razem uda się stworzyć niepowtarzalny wystrój wnętrza. Oczywiście warto też szukać różnych inspiracji. Obecnie każdy ma dostęp do wielu magazynów, stron w Internecie, czy blogów, na których można znaleźć ciekawe aranżacje i dodatki. Należy jednak zaznaczyć, że kopiowanie wszystkiego nie sprawi, że człowiek będzie dobrze czuł się we własnym domu. Głównie chodzi o to, aby przekonać się, jaki styl nam najbardziej odpowiada i który sprawdzi się w salonie. Jeśli zupełnie nic nam nie pasuje, to należałoby rozważyć zatrudnienie dekoratora wnętrz. Choć jest to dodatkowy wydatek, to specjalista z całą pewnością przygotuje projekt naszych marzeń.

Wybór i ustawienie wyposażenia

Oczywiście w żadnym salonie nie może zabraknąć mebli. Często popełnianym błędem jest wstawianie ich w nadmiernej ilości, co sprawia, że wnętrze wydaje się zagracone i jest niefunkcjonalne. Tę kwestię także należy dokładnie przemyśleć i wziąć pod uwagę liczbę domowników oraz elementów, które np. pojawią się w kredensie lub na półkach. Być może wcale nie jest potrzebny nam aż tak duży stół czy kanapa. Istotne jest też to, z jaką częstotliwością odwiedzają nas goście i czy zawsze jednocześnie pojawiają się w dużej grupie. Jeżeli najczęściej spotkania odbywają się w kameralnym towarzystwie, to zbędna będzie zbyt duża ilość miejsc siedzących.

Natomiast przy licznych odwiedzinach trzeba pomyśleć o siedziskach np. bez oparć. Zajmują mniej miejsca, a więcej osób będzie mogło wygodnie usiąść i cieszyć się towarzystwem bliskich. Istotnym aspektem jest też ustawienie mebli w taki sposób, aby każdy mógł wygodnie usiąść i porozmawiać bez konieczności krzyczenia przez całe pomieszczenie.

Meble do salonu znajdziesz na stronie citymeble.com

Minimalizm jest w cenie

Poza meblami i sprzętem RTV kluczową rolę odgrywają dodatki, które dodają salonowi charakteru. W tym zakresie wybór jest całkiem szeroki. Do najpopularniejszych elementów dekoracyjnych należą, choćby: rodzinne zdjęcia, szklane lub kryształowe figurki, książki, świeczniki i pamiątki z podróży. Na parapecie nie może też zabraknąć przynajmniej kilku roślin. Z tym że przesada nie jest wskazana.

Z dekoracjami jest podobnie jak z meblami. Im więcej znajdzie się ich w saloni, tym mniej powierzchni użytkowej dla domowników pozostanie. Zresztą powciskane w dużej ilości bibeloty na półkach powodują, że pierwsze wrażenie nie jest dla nas przychylne. Każdy, kto wejdzie do pomieszczenia, stwierdzi, że aranżowała je osoba chaotyczna z nijakim gustem. Przy urządzaniu salonu zawsze trzeba znaleźć złoty środek. Przesada będzie źle odbierana i goście będą się czuli przytłoczeni. Tak samo, jak domownicy.

Tagged