Jak urządzić salon w stylu hampton? Podpowiadamy

Jakie są charakterystyczne cechy dla stylu hampton? Jaka kolorystyka powinna dominować we wnętrzu? Jak urządzić mały salon? Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli i dodatków? Zapoznajcie się z naszymi poradami.

Czym jest styl hampton?

Hampton to nadal mało popularny w Polsce styl wykończeniowy. Wiedzie on natomiast prym zwłaszcza w amerykańskich domach. Nazwa stylu została zaczerpnięta od jednego z miasteczek położonych w Stanach Zjednoczonych na wyspie Long Island. To właśnie miasteczko Hampton stanowiło wakacyjny azyl dla znanych osobistości i artystów z Nowego Yorku. W gwiazdorskich nieruchomościach królował przede wszystkim luksus i klasycyzm przełamany motywami marynistycznymi i morskimi. Współczesny styl hampton nadal czerpie inspiracje z klasyki, jednak odznacza się większym uniwersalizmem. W tym stylu możemy urządzić zarówno całe mieszkanie, jak i wybrany pokój, a także zestawiać go z innymi stylami (np. ze stylem skandynawskim, rustykalnym, modernistycznym).

Jak urządzić salon w stylu hampton?

Salon w stylu hampton będzie w sobie łączyć: luksus, wygodę, przytulność. Przede wszystkim warto wyjaśnić, że pod hasłem luksus nie kryją się na przykład złote zdobienia, marmur na podłodze czy okazałe meble z ornamentami. Ważna jest natomiast wysoka jakość użytych materiałów.

Meble do salonu w stylu hampton

Meble w stylu hampton nie powinny wyróżniać się bogactwem, zdobieniami czy pokaźną bryłą. Najczęściej nawiązują do klasycyzmu i minimalizmu, natomiast największą uwagę zwraca się na to, aby ich kolorystyka była neutralna – tak jak w przypadku ścian i podłóg, o których wspominamy w dalszej części artykułu.

Najczęściej we wnętrzu hampton królują takie materiały jak: drewno, metal, rattan, wiklina. Zwłaszcza drewniane meble do salonu to gwarancja wysokiej jakości oraz wytrzymałości – te elementy wyposażenia mieszkania odpowiednio pielęgnowane i konserwowane będą służyć nam przez następne lata. Jeżeli dysponujemy większym metrażem, to możemy zdecydować się na przykład na: drewniany stolik kawowy, drewniane komody, witryny lub kredensy, drewnianą szafkę RTV. Na rynku dostępne są również meble łączące zarówno drewno, jak i metal i materiały tapicerskie.

Styl hampton – kolorystyka ścian

W salonie urządzanym w stylu hampton będą królować klasyczne barwy (różne odcienie bieli, jasne odcienie beżu, jasna szarość) oraz niebieskie akcenty (błękit, pastele, granat) nawiązujące do wspomnianych wyżej motywów marynistycznych. Klasykę możemy przełamać również za pomocą ciemniejszych odcieni brązu czy szarości. Innym rozwiązaniem jest wzorzysta tapeta ścienna, zwłaszcza w geometryczne wzory oraz z nawiązaniami morskimi i marynistycznymi. Coraz większą popularnością cieszy się także boazeria ścienna – klasyczne deski malujemy wówczas na biało.

Podłogi w stylu hampton

We wnętrzu urządzonym w stylu hampton przede wszystkim występuje podłoga drewniana. Najlepiej, aby było to drewno naturalne (z widocznymi przebarwieniami i rysunkiem słojów), natomiast jeżeli nie dysponujemy takim budżetem, to postawmy na panele winylowe lub laminowane, które swoim wyglądem będą imitować drewno.

W zgodzie z kolorystyką, która króluje w tym stylu wykończeniowym, podłoga powinna występować w jasnych odcieniach drewna. Może być również bielona.

Dodatki

Dodatki w salonie urządzonym w stylu hampton przede wszystkim nie powinny zdominować wnętrza – warto zwrócić na to uwagę zwłaszcza w sytuacji, gdy ściany, podłogi i meble są w barwach neutralnych. Kolorystyczny wyjątek stanowią dodatki w kolorze niebieskim (błękity, granaty) – jako nawiązanie do motywu marynistycznego.

Wybierajmy dodatki, które zostały wykonane z: wikliny, rattanu, wełny, juty, lnu, bawełny, szkła. Mogą to być:

  • ozdobne poduszki;
  • ozdobne koce i pledy;
  • pleciony dywan;
  • zasłony z bawełny lub lnu;
  • obrus z juty;
  • szklane wazony na kwiaty;
  • gliniane lub kamienne doniczki na kwiaty;
  • wiklinowe lub rattanowe kosze;
  • stojące lampy lub lampy wiszące z kloszem z rattanu;
  • makramy i makramowe kwietniki wiszące na ścianach;
  • lustra w ozdobnych ramach wiszące na ścianach;
  • obrazy i zdjęcia w ozdobnych ramach (np. plecionych).

Jak zaaranżować mały salon w stylu hampton?

Aranżacja zwłaszcza małego salonu może stanowić nie lada wyzwanie aranżacyjne, dlatego też pokrótce przedstawimy porady, które pomogą nam optycznie powiększyć przestrzeń. Przede wszystkim powinniśmy skupić się na tym, aby wnętrze było jak najbardziej użyteczne i przytulne.

Meble

Przesadzając z liczbą mebli i dodatków, sprawimy, że salon wizualnie stanie się zagracony. Ograniczmy więc liczbę mebli do niezbędnego minimum, decydując się na przykład na zakup: sofy/kanapy (najlepiej wyposażonej w dodatkowe schowki i skrytki), niewielkiego stolika kawowego, komody (zwłaszcza niskie modele mogą odgrywać również rolę szafki RTV). Zadbajmy o jakość oraz o reprezentacyjny wygląd i charakter mebli.

W przypadku małego salonu szczególnie ważne jest usytuowanie kanapy. Klasyczne, centralne ułożenie może optycznie zmniejszyć dostępny metraż. Dobrym rozwiązaniem jest zwłaszcza sofa narożna, dzięki której zagospodarujemy zwykle nieużytą przestrzeń w narożnikach.

Ściany i podłoga

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, w stylu hampton królują zwłaszcza klasyczne barwy oraz niebieskości. Również do małych pomieszczeń architekci zalecają jasną kolorystykę: odcienie bieli, odcienie szarości, beże, ewentualnie jasne pastele. Jeżeli zależy nam na mocnym akcencie kolorystycznym (np. granat), to na wyróżniający się kolor pomalujmy wyłącznie jedną ścianę. Taką samą zasadę zastosujmy w przypadku wzorzystej tapety – to rozwiązanie sprawi, że optycznie nie zmniejszymy dostępnej przestrzeni. Możemy również skorzystać z prostego triku powiększającego pokój – malujemy sufit na biało, jednak na górze ściany pozostawiamy 5-centymetrowy, biały pasek, który będzie się odcinać od reszty ścian.

Nie zapominajmy również o podłodze, która w małym salonie powinna być jednolita. Wszelkiego rodzaju mozaiki, a także marmury pomniejszą nasz pokój, ale również nie będą wpisywać się w cechy stylu hampton. Wybierając drewno lub panele, pamiętajmy o tym, aby listwa przypodłogowa była wykonana z tego samego materiału oraz miała identyczny kolor.

Dodatki

Również w kwestii dodatków powinniśmy zachować umiar. Skupmy się zwłaszcza na oświetleniu – na przykład stojące lampy rzucające światło na sufit optycznie powiększą salon. Na ścianach zawieśmy również lustra w ozdobnych ramach, które rozproszą światło i stworzą iluzję większej przestrzeni. Nie zapominajmy o dekoracyjnych poduszkach, kocach oraz o dywanie. Możemy zrezygnować natomiast ze stojących donic z okazałymi kwiatami, z zasłon okiennych – im więcej światła będzie padać do wnętrza małego salonu, tym lepiej – z wiszących makram i kwietników, czy z innych bibelotów, które przyciągają wzrok i mogą zdominować nasze wnętrze. Pamiętajmy o tym, aby zgodnie ze stylem hampton kolorystyka dodatków była neutralna.