Urlop macierzyński odgrywa ważną rolę w kształtowaniu więzi między matką a jej nowo narodzonym dzieckiem. Od tego, jak reagują rodzice na potrzeby młodego człowieka, zależy jego rozwój psychofizyczny. W związku z tym powrót do pracy po urlopie macierzyńskim często napełnia je obawami. Z jednej strony nie chcą przegapić żadnego istotnego momentu z życia dziecka. Z drugiej zależy im na rozwoju zawodowym. Jak wrócić do rytmu pracy po urlopie macierzyńskim? Poznaj swoje prawa i obowiązki!
Jakie obawy rodzi powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?
Powrót z urlopu macierzyńskiego często napawa lękiem, gdyż rodzi liczne obawy. Z jednej strony kobieta zastanawia się, czy to właściwy moment i jak rozstanie z dzieckiem wpłynie na jego rozwój psychofizyczny. Z drugiej, czy podoła nowym wyzwaniom w dotychczasowym miejscu pracy. W niektórych zawodach należy się nieustannie dokształcać, aby nadążyć za wszystkimi zmianami. Powrót do pracy po macierzyńskim to decyzja, którą warto wcześniej przeanalizować i dokładnie zaplanować.
Powrót do pracy po macierzyńskim – prawa i obowiązki
Jeśli planujesz powrót do pracy po urlopie macierzyńskim, musisz poinformować o tym pracodawcę z odpowiednim wyprzedzeniem (minimum 7 dni przed zakończeniem urlopu). Pracodawca musi zagwarantować pracownicy wracającej z urlopu macierzyńskiego pracę na takim samym lub równorzędnym stanowisku (np. jeśli w firmie doszło do restrukturyzacji). Nie może zaproponować kobiecie niższego wynagrodzenia.
Pracownica karmiąca dziecko piersią może wnioskować o przyznanie dodatkowych dwóch półgodzinnych pełnopłatnych przerw w pracy (kobiety karmiące więcej niż jedno dziecko mają prawo do dwóch przerw 45-minutowych). Ponadto kobieta sprawująca opiekę nad dzieckiem do 4. roku życia nie może pracować w porze nocnej, godzinach nadliczbowych, a także w systemie przerywanego czasu pracy. Pracodawca bez jej zgody nie może także wysłać jej w delegację poza miejsce pracy. Kobiecie przysługuje także prawo do dodatkowych dni urlopu na opiekę nad dzieckiem (do momentu ukończenia przez nie 14. roku życia).
Jak zaplanować powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?
Regularny rytm dnia
Praca zawodowa wiąże się z koniecznością wstawania o ściśle określonej porze. Podczas urlopu macierzyńskiego wiele kobiet dostosowuje swoją organizację dnia do rytmu dziecka. Przed powrotem do firmy warto zacząć chodzić spać o stałych porach i wstawać o tej samej godzinie. Wykształcenie nowego nawyku może potrwać nawet 3 tygodnie, dlatego do nadchodzących zmian należy zacząć przygotowywać się z większym wyprzedzeniem.
Planowanie dojazdu do pracy
Dojazd do pracy często musi uwzględniać również dowiezienie dziecka do opiekunki bądź żłobka. To oznacza konieczność wcześniejszych pobudek, a czasem też znalezienia alternatywnej trasy. Warto kilkukrotnie ją pokonać w porannych godzinach, aby ocenić realny czas dojazdu. Do niego należy zawsze doliczyć kilkanaście minut na nieprzewidziane okoliczności, np. wypadek wymagający objazdu czy remont drogi.
Sprawdzenie aktualnej struktury organizacji
Podczas urlopu macierzyńskiego w firmie mogło dojść do wielu zmian, w tym reorganizacji stanowisk pracy, a nawet zmiany jej siedziby. Warto wcześniej zapoznać się z aktualną strukturą organizacji, aby po powrocie do aktywności zawodowej uniknąć niepotrzebnego stresu. Praca to również ludzie, część z nich mogła przejść do konkurencji, firma mogła też zatrudnić nowe osoby. Niektóre młode mamy starają się być na bieżąco ze wszystkimi zmianami, uczęszczając na imprezy firmowe. Podczas urlopu macierzyńskiego nadal są pracownicami danej organizacji i mogą brać udział np. w Wigilii firmowej.
Powrót do pracy czy zmiana miejsca zatrudnienia?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to dobra okazja, aby zastanowić się, czy dotychczasowe miejsce zatrudnienia spełnia aspiracje zawodowe. Jeśli kobieta chciałaby zarabiać więcej lub mieć inny zakres obowiązków, to doskonały moment, aby dać się znaleźć rekruterowi. Umożliwia to dalszy rozwój kariery zawodowej w pożądanym kierunku.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://hrk.pl/pl/baza-wiedzy/artykuly-eksperckie/powrot-do-pracy-po-macierzynskim-przepisy-i-porady-dla-mam