Dobrze zaprojektowana łazienka powinna wyróżniać się ponadczasowością. Dlaczego? Otóż są to pomieszczenia, które Polacy remontują w swoich domach statystycznie najrzadziej. O ile wystrój salonu, kuchni czy sypialni zdarza nam się zmieniać co kilka lat, tak na remont łazienki decydujemy się średnio raz na 10-20 lat.
Prace wykończeniowe w tej części domu są kosztowne i wymagają niebywałej precyzji. To właśnie dlatego, warto dobrze zastanowić się przed wyborem zarówno sprzętu AGD, jak i armatury. Niezwykle ważne są także dodatki, takie jak grzejniki łazienkowe i to im właśnie chcemy się dzisiaj przyjrzeć.
Rodzaje i zastosowanie grzejników
Chociaż najbardziej pracochłonna w remoncie łazienki jest hydraulika wraz z wykończeniem ścian i podłóg, nie zapominajmy, jak ważne są detale, które tworzą klimat i charakter pomieszczenia. Jednym ze szczegółów, na który warto poświęcić nieco więcej uwagi, jest grzejnik łazienkowy. Pełni on funkcje nie tylko dekoracyjną, ale także zapewnia komfort cieplny podczas kąpieli. Może być on także wykorzystywany do suszenia ręczników. Na szczęście – wybór kaloryferów łazienkowych jest olbrzymi. Możemy dowolnie wybrać grzejnik pasujący estetyką do naszej łazienki, a przy tym spełniający nasze oczekiwania grzewcze. Pamiętajmy, że temperatura w łazience powinna być nieco wyższa niż we wszystkich innych pomieszczeniach.
Na rynku materiałów wykończeniowych znajdziemy grzejniki wodne, wodno-elektryczne oraz elektryczne. Grzejniki wodne podłączamy do ogrzewania centralnego i z powodzeniem mogą nam zastąpić w łazience klasyczne kaloryfery. Minusem jest fakt, że nie mogą być one wykorzystywane poza sezonem grzewczym. Ma to znaczenie, zwłaszcza jeśli chcielibyśmy na szybko osuszyć ręcznik lub bieliznę.
Jeśli zależy nam na grzejniku łazienkowym, który będzie do dyspozycji przez cały rok – zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie model wodno-elektryczny wyposażony w grzałkę. Grzejniki te także są podłączone do instalacji C.O., jednak dzięki wspomnianej dodatkowej grzałce elektrycznej, możemy je wykorzystywać także latem. Pamiętajmy jednak, aby była ona nieco słabsza niż docelowa moc grzejnika. Dla osób, które z jakichkolwiek przyczyn nie chcą podłączyć grzejnika łazienkowego do instalacji centralnej – dostępne są także grzejniki stricte elektryczne, które pomagają dogrzać pomieszczenie w chłodniejsze dni.
Grzejniki łazienkowe – wzory i materiał wykonania
Elektryczne grzejniki łazienkowe wykonywane są zwykle ze stali lub z aluminium. W przypadku modeli wodnych i wodno-elektrycznych zwykle jest to stal, choć może się też zdarzyć, że drabinka łazienkowa wykonana będzie z miedzi. Na rynku istnieje mnóstwo wzorów grzejników, dzięki czemu bez problemu dopasujemy kaloryfer do klimatu naszej łazienki. Niezwykle ważna jest także moc kaloryfera. Jeśli nasza łazienka ma 5m2, a my zdecydujemy się na grzejnik wodny – powinniśmy kupić model o mocy 600 W, gdyż średnio na każdy m2 w przypadku modeli wodnych, potrzeba ok. 120 W mocy.
Stojąc przed wyborem grzejnika łazienkowego, najlepszym rozwiązaniem będzie przejrzenie oferty najlepszych sklepów internetowych oferujących materiały wykończeniowe. Przykładem może być mateomarket.pl, który od ponad 10 lat współpracuje z renomowanymi hurtowniami w całej Europie, oferując swoim klientom towar najwyższej klasy. Na stronie sklepu możemy nie tylko porównać wybrane modele, ale także skontaktować się ze specjalistą ds. obsługi klienta, który pomoże dopasować nam moc urządzenia do naszych potrzeb. To doskonały sposób na przemyślane zakupy, które z pewnością zadowolą każdego majsterkowicza.