Jak wybrać odpowiednie buty narciarskie?

Dobry sprzęt narciarski pomoże nam w jak najlepszym wykorzystaniu każdej chwili na stoku. Musimy jednak liczyć się z tym, że nie tylko my mamy nadzieję aktywnie spędzić czas i momentami może zrobić się tłoczno. Szczególnie, kiedy wybieramy popularne kierunki do jazdy na nartach. W miejscach o najkorzystniejszych warunkach napotkamy zarówno doświadczonych miłośników sportów zimowych, jak i tych dopiero początkujących. Jeśli nie chcemy tracić czasu na czekanie w kolejkach do wypożyczalni sprzętu, powinniśmy zainwestować m.in. we własne buty narciarskie. Na jakie warto się zdecydować?

Buty narciarskie – jakie wybrać?

Jak w przypadku większości akcesoriów narciarskich, najważniejszy będzie wybór odpowiedniego rozmiaru. Zrobimy to najdokładniej, jeśli najpierw dokonamy prostych pomiarów. Wystarczy, że odrysujemy naszą stopę na kartce i zmierzymy odległość między jej najdalszymi punktami. A następnie najdłuższe i najszersze odcinki porównamy z wynikami w tabelce butów producenta. Jeśli mamy taką możliwość, warto je także przymierzyć, sprawdzając przy tym ułożenie naszej stopy. Wybór odpowiedniego rozmiaru przełoży się bezpośrednio na komfort naszego poruszania się w butach narciarskich, a także na samą jazdę. Nie chcemy przecież, odczuwać żadnego uwierania czy bólu w żadnej części stopy podczas każdego zjazdu. Istotny będzie również kształt wkładki czy wysokość podbicia, które są dla każdego indywidualnymi sprawami, dlatego ważny jest dobór właściwych butów narciarskich spełniających nasze wymagania. Dodatkowo musimy zwrócić uwagę na ich twardość, czyli tzw. flex. Będzie się on różnił w zależności od naszego poziomu zaawansowania. Im większe doświadczenie u narciarza, tym może pozwolić sobie na wyższy wskaźnik twardości, np. już powyżej 110. Flex 60-80 jest przeznaczony dla osób początkujących, a 85-100 dla średniozaawansowanych. Wynika to z tego, że im twardsze buty, tym trudniej jest się w nich poruszać, z drugiej strony jednak lepiej sprawdzają się przy precyzyjnej jeździe. Dlatego wygoda nie zawsze będzie przekładać się np. na zwrotność.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie?

Przy zakupie warto kierować się opinią innych osób, które miały okazję wypróbować dane elementy sprzętu narciarskiego. Powinniśmy dowiedzieć się nieco więcej o oferowanej przez danego producenta jakości, a jeśli wciąż się wahamy, możemy zasięgnąć rady specjalisty. Łatwo jednak stwierdzić, że na zadowolenie z zakupu dobrych butów narciarskich wpływ będą mieć ich m.in. dodatkowe elementy, które zagwarantują jeszcze lepsze doświadczenie z jazdy. Istotna będzie możliwość regulowania i solidne zapięcie. W ten sposób buty idealnie dopasują się do naszej stopy i nie będziemy martwić się o ich poluzowanie się podczas jazdy na stoku. Jeśli wybierzemy zaufaną markę, zyskamy pewność o najwyższej jakości kupionego przez nas sprzętu. Z tego powodu warto zdecydować się na buty narciarskie Salomon. Ponadto szeroki wybór pozwoli nam wybrać odpowiedni model, który zapewni nam komfort, a także długą żywotność. W ten sposób każda nasza wyprawa w góry będzie nas jeszcze bardziej cieszyć. 

Tagged