Jak wybrać okna do domu? Zobacz nasz poradnik.

Budowa nowego domu to nie lada wyzwanie i codzienne rozterki, które musimy podjąć, aby zaplanować naszą wymarzoną przestrzeń. Jedną z ważnych kwestii, jest wybór okien – tych standardowych, dachowych, a także tarasowych. Muszą one być nie tylko funkcjonalne, ale także świetnie współgrać ze stylem budynku, być zgodne z projektem domu, a także trwałe.

Kiedy kupujemy okna do nowego domu?

Zanim podpowiemy jak wybrać dobre okna do domu, warto wspomnieć kiedy musimy podjąć decyzje zakupowe. Tu wiele osób może być zaskoczona, gdyż wybór okien zazwyczaj odbywa się w początkowej fazie budowy. Czas oczekiwania na okna wykonywane na wymiar, zwłaszcza jeśli nie są one standardowe, może wynosić nawet kilka miesięcy. Okna podczas budowy montuje się zazwyczaj na wiosnę i jesień, po wybudowaniu ścian, zamontowaniu pokrycia dachowego, a przed tynkowaniem. Gdy prace przenoszą się do wewnątrz, musimy zadbać o bezpieczeństwo – zamontowane okna będą wtedy niezbędne. Nie bez znaczenia jest także temperatura na zewnątrz – nie zaleca się wykonywać montażu okien podczas zimy. Jest to trudniejsze i wymaga użycia dodatkowych materiałów montażowych.

Jak wybrać okna do domu?

Rozstaw okien, ich rodzaj oraz wymiar to decyzje podejmowane już podczas tworzenia projektu domu. Możliwe w czasie budowy są drobne zmiany, lecz nie polecamy komplikować już i tak trudnej pracy, jaką jest stawianie domu od podstaw. Producenci okien wykonują je na wymiar, a najważniejszą kwestią jest wybór, z czego mają być zrobione okna. Na rynku dostępne są okna wykonane z PCV, drewna oraz z aluminium. Każdy z materiałów ma swoje plusy i minusy, dlatego warto wiedzieć, czym należy się kierować, wybierać okna do nowego domu.

Termoizolacja cieplna.

Brak strat ciepła w zimie, a latem doskonała ochrona przed przedostaniem się ciepłej, upalnej temperatury – to główne zadania termoizolacyjne, które powinny spełnić okna. Nowoczesne okna pozwalają zaoszczędzić na domowych rachunkach w zimie, dlatego wybierając okna, powinniśmy zwrócić uwagę na tę właściwość. Stolarki okienne z PCV oraz drewna posiadają podobne możliwości termoizolacyjne, czego nie można powiedzieć o aluminium, które raczej stosuje się do przeszkleń montowanych wewnątrz domu.

Dźwiękoszczelność.

Przy bliskiej obecności ruchliwej ulicy, torów kolejowych czy zakładów produkcyjnych, szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na dźwiękoszczelność okien. Ta określana jest za pomocą parametru Rw (im większy wskażnik Rw, tym lepiej).

Bezpieczeństwo.

Nowoczesne systemy okienne posiadają specjalistyczne antywłamaniowe zaczepy instalowane na całym obwodzie okna. Warto zwrócić uwagę na te zabezpieczenia, szczególnie jeśli będziemy mieszkać na uboczu lub nie zamierzamy montować alarmu.

Wygoda użytkowania.

Najlepsze okna do nowego domu muszą być przede wszystkim funkcjonalne i zapewniać wiele możliwości wietrzenia pomieszczeń. Te będące częścią oferty firmy Domel posiadają opcję wietrzenia szczelinowego oraz mechanizm stopniowego uchyłu (nawet do 4-stopniowej regulacji). Takie rozwiązania to szansa na uzyskanie najkorzystniejszego przewiewu i temperatur wewnątrz domu. 

Wygląd.

Choć w naszym poradniku zajmuje odległe miejsce, wygląd okien w nowym domu to jego wizytówka. Na przestrzeni lat, dość ponure okna PCV w kolorze białym, ustępują nowoczesnym, minimalistycznym formom z cienką i prostą ramą. Taki design pozwala optycznie powiększyć dom i uzyskać jeszcze więcej światła. Najwięcej osób decyduje się na wybór większych okien, o stylowej, unikatowej kolorystyce. Ta może imitować drewno, kwarc czy antracyt – możliwości wyboru barw okien jest wiele.

Gdzie kupić okna do nowego domu?

Wiedząc jak wybrać okna, musimy jeszcze znaleźć firmę, która szybko i niezawodnie wykona je dla nas. Tu warto stawiać na sprawdzonych producentów, którzy specjalizują się w tworzeniu systemów okiennych oraz stolarki. Taką, wielokrotnie wyróżnianą na rynku budowniczym jest wspomniana wyżej firma Domel, którą ofertę okien znajdziecie na stronie – https://domel.pl/.

Tagged