Są takie meble, z których nie warto rezygnować trakcie planowania aranżacji salonu lub pokoju dziennego. Stolik kawowy jest bez wątpienia jednym z nich. I choć w temacie jego zakupu często zdarza nam kierować się wyłącznie estetyką pasującą do reszty wystroju wnętrza, dobrze byłoby jednak pamiętać również o walorach praktycznych. Oto kilka podpowiedzi, które mogą okazać się przydatne. Jeśli przy zakupie stolika kawowego będziesz przestrzegał poniższych wskazówek, jego użytkowanie z pewnością stanie się jeszcze przyjemniejsze.
Krok 1. Jak dobrać wysokość stolika kawowego?
Wybierając stolik kawowy do salonu, warto pamiętać przede wszystkim o tym, aby wysokość jego blatu była odpowiednio dopasowana do siedziska sofy lub narożnika, którym będzie on towarzyszył. Zdecydowana większość mebli wypoczynkowych do salonu posiada siedziska na wysokości 40-50 cm. Jeśli natomiast bliżej przyjrzysz się dostępnym na rynku stolikom kawowym, szybko dostrzeżesz, że ich blaty najczęściej znajdują się na wysokości 35-45 cm. Te wysokości w żadnym wypadku nie są przypadkowe. Dlaczego? Ponieważ najwygodniejszy w codziennym użytkowaniu jest wariant, w którym blat stolika kawowego znajduje się 5 cm poniżej wysokości siedziska.
Krok 2. Jaka długość blatu stolika kawowego sprawdzi się najlepiej?
Jak zapewne nietrudno się domyślić, odpowiednia wysokość stolika kawowego to zaledwie część sukcesu – koniecznie powinieneś również zwrócić uwagę na długość jego blatu. Nie bez powodu przyjmuje się, że długość blatu stolika kawowego powinna wynosić tyle, co ½, a jeszcze lepiej 2/3 długości siedziska sofy lub dłuższego boku narożnika, naprzeciw których stolik ma zostać ustawiony. Dlaczego warto przestrzegać tej zasady? Z dwóch powodów. Po pierwsze taka długość blatu sprawia, że jest on stosunkowo dobrze dostępny dla siedzących na sofie lub narożniku osób, nie tylko dla tych siedzących w centralnej części siedziska. Po drugie jest to rozwiązanie korzystne pod względem optycznym – dzięki tak dobranym proporcjom stolik nie wtopi się w sofę lub narożnik i nie zaginie na ich tle.
Krok 3. Jaka powinna być odległość stolika kawowego od sofy?
Już ustaliłeś, jaki rozmiar stolika kawowego będzie optymalny dla twojego salonu lub pokoju dziennego? To świetnie, pora przejść do kolejnej kwestii – jak ustawić stoliki kawowe, aby były one możliwie najbardziej praktyczne i komfortowe w codziennym użytkowaniu? Przede wszystkim powinieneś zatroszczyć się o to, aby stolik kawowy został ustawiony w odpowiedniej odległości od sofy lub narożnika. Jeśli chcesz nie tylko cieszyć się swobodnym dostępem do blatu, aby z łatwością móc coś na niego odłożyć, ale i wygodnie ułożyć nogi w trakcie siedzenia na sofie, zadbaj o to, aby odległość między blatem a siedziskiem wynosiła przynajmniej 30 cm. Warto jednak mieć na uwadze, że to absolutne minimum. Znacznie lepiej sprawdzi się wariant, w którym odległość ta wynosić będzie 40-45 cm, zwłaszcza jeśli użytkownikami są osoby o wyższym wzroście.
Kiedy warto dodatkowo zdecydować się na stolik pomocniczy?
Nawet najstaranniej wybrane stoliki kawowe mogą jednak okazać się rozwiązaniem niewystarczającym. Co wtedy? Z pomocą już nadciągają stoliki pomocnicze, czasem określane również mianem stolików bocznych. To nic innego jak mniejsze stoliki kawowe, które ustawia się po bokach mebli wypoczynkowych. Kiedy warto sięgnąć po stolik pomocniczy? W przypadku większej sofy (sofa trzyosobowa lub większa) oraz narożnika, w którym dłuższy bok narożnika, naprzeciw którego ustawiony jest właściwy stolik kawowy, przekracza 200 cm. Stolik pomocniczy możesz również ustawić przy fotelu, który towarzyszy sofie. Stolik pomocniczy zapobiegnie sytuacji, w której osoba siedząca na samym końcu siedziska sofy lub narożnika nie może swobodnie sięgnąć do blatu stolika kawowego – tutaj do dyspozycji dostanie dodatkowy blat, na który będzie mogła odłożyć filiżankę bez konieczności wstawania i sięgania do odległego blatu stolika kawowego.
Stolik pomocniczy do salonu – jaka wysokość?
Kupując stolik pomocniczy, zwróć uwagę na wysokość jego blatu. Pamiętaj jednak, że w tej kwestii należy kierować się nieco innymi kryteriami niż w przypadku szacowania właściwej wysokości stolika kawowego. Blat stolika pomocniczego powinien znajdować się na poziomie zbliżonym do wysokości podłokietników mebla, obok którego stolik jest ustawiony. A co w sytuacji, gdy towarzysząca stolikowi sofa, narożnik lub fotel nie posiadają podłokietników? Wtedy należy kierować się wysokością ich siedziska – blat stolika pomocniczego powinien znajdować się około 20 cm powyżej tego poziomu. Ciekawe propozycje stolików kawowych znajdziesz na sfmeble.pl.