Jaką karmę podawać małemu psu?

Wszystkie psy są zwierzętami mięsożernymi, a zatem ich codzienna dieta powinna bazować na mięsie, podrobach i tłuszczu zwierzęcym. Oczywiście w pełnoporcjowych karmach znajdują się również substancje pochodzenia roślinnego, w tym ziarna zbóż. Jednak im mniej takich substancji w karmie, z tym lepszej jakości produktem mamy do czynienia. W przypadku psów małych ras warto zwrócić uwagę również na kaloryczność karmy. Najlepszym wyborem będzie karma dla małego psa, o obniżonej gęstości kalorycznej.

Ochrona małego psa przed nadwagą

Psy małych ras mają skłonność do nadwagi, co wynika z ich przekarmiania. Warto pamiętać, że tradycyjne, zwłaszcza suche karmy są produktami bogatymi w tłuszcz i gdy w ogólnym bilansie kalorycznym zwierzęcia tłuszczu będzie zbyt dużo, wówczas zacznie się on odkładać w jego organizmie, co w dłuższej perspektywie czasu doprowadzi do otyłości. Dlatego najlepszym wyborem jest mokra karma dla małych psów, o obniżonej gęstości kalorycznej, które pozwalają zaspokoić głód zwierzęcia, ale nie prowadzi do nadmiernego wzrostu masy ciała. Mokra karma dla małego psa zawiera dużo wody i mięsa, ale mniej tłuszczu. To sposób na sprostanie apetytowi małego pieska bez ryzyka przekarmienia.

Składniki karm dla psów małych

W przypadku mokrej karmy dla psa małej rasy jej bazą jest mięso i duża ilość wody. Jako dodatek w dobrej jakości karmach stosuje się składniki roślinne, przede wszystkim warzywa, niekiedy owoce, rzadko zboża. Ziarna zbóż pojawiają się w karmach słabej jakości i są rodzajem wypełniacza, który może przyczyniać się do niekontrolowanego wzrostu wagi ciała zwierzęcia. Poza tym zboża mogą powodować alergię i są źle tolerowane przez układ pokarmowy mięsożerców. Profesjonalna karma dla małego psa bazuje na czystym mięsie z niewielkim dodatkiem tłuszczu, w tym nienasyconych kwasów tłuszczowych, które odgrywają ważną rolę w prawidłowym działaniu wielu układów psiego organizmu. W takich karmach obecne są również witaminy i minerały, których potrzebuje organizm dorosłego zwierzęcia, oczywiście w odpowiedniej proporcji do podstawowych składników odżywczych.

W żywieniu małego psa trzeba zachować szczególną ostrożność, w ten sposób chroniąc zwierzę przed otyłością i jej nieprzyjemnymi konsekwencjami. Codzienna dieta małych psów powinna być mniej tłusta, ale bogata we wszystkie inne składniki, jakich potrzebuje psi organizm. W celu sprostania tego typu wymaganiom warto sięgać po specjalne karmy dla małych psów, o odpowiednio zbilansowanym składzie, o konsystencji dostosowanej do mniejszych szczęk drobnych zwierząt.

Dodaj komentarz