Jakie są plusy renty dożywotniej jako formy zabezpieczenia na przyszłość?

Dla wielu seniorów okres przejścia na emeryturę wiąże się ze spadkiem poziomu życia. Świadczenie emerytalne nie zawsze wystarcza na zaspokojenie wszystkich potrzeb, dlatego wiele starszych osób szuka innych rozwiązań. Jednym z nich może być renta dożywotnia, która gwarantuje emerytom dodatkowe środki. Na czym polega i kto może z niej skorzystać?

Jak uzyskać rentę dożywotnią i zapewnić sobie stały przychód? 

Renta dożywotnia to rodzaj umowy świadczenia dożywotniego, która polega na tym, że senior przenosi własność nieruchomości na drugą stronę umowy, a w zamian otrzymuje regularnie wypłacane świadczenie. Może się to odbywać w ramach modelu sprzedażowego, tak zwanej odwróconej hipoteki. Co ważne, jest to rozwiązanie, które wprost zdefiniowane jest w przepisach Kodeksu cywilnego, dlatego każdy, kto się na nie zdecyduje, nie musi obawiać się braku ochrony prawnej.

Na rynku istnieje wiele firm, które specjalizują się w świadczeniu tego typu usług, jednak zawsze warto skorzystać ze sprawdzonych instytucji. Przykładem może być renta dożywotnia oferowana przez Fundusz Hipoteczny Familia SA, który działa na terenie całej Polski od 2010 roku https://www.familiasa.pl/renta-dozywotnia.

Czy renta dożywotnia jest opłacalna? 

Renta dożywotnia jest jednym ze sposobów na zapewnienie sobie dodatkowego, comiesięcznego zastrzyku gotówki do otrzymywanego świadczenia emerytalnego. Senior zobowiązuje się do przeniesienia własności posiadanej nieruchomości na fundusz hipoteczny za co otrzymuje co miesiąc ustaloną wcześniej kwotę do końca życia. Co ważne, fundusz staje się właścicielem nieruchomości, jednak seniorowi zagwarantowane jest dożywotnie prawo do korzystania ze swojego mieszkania czy domu. Co ważne, taka umowa podpisywana jest w formie aktu notarialnego, co gwarantuje obu stronom odpowiednią ochronę prawną.

Rentę dożywotnią warto rozważyć w przypadku tych osób

Renta dożywotnia to świetna opcja na uzyskanie dodatkowych pieniędzy dla starszych osób, które potrzebują finansowego wsparcie. Wysokie opłaty za leki, rosnące koszty życia czy spłata ciążącego zobowiązania to częste problemy, z którymi spotykają się seniorzy. Dzięki rencie dożywotniej, która dostępna jest w funduszach hipotecznych, mogą skorzystać z pomocy finansowej. To idealne rozwiązanie dla wszystkich seniorów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej czy chcą podnieść swój poziom życia. Na rentę dożywotnią często decydują się osoby samotne czy takie, które z różnych powodów nie mogą liczyć na pomoc bliskich.

Dodatkowe pieniądze stanowią dla seniora realną pomoc. Jednak to, jak wysoka będzie renta dożywotnia, zależy przede wszystkim od wartości nieruchomości i jej położenia. Z tej opcji mogą korzystać wszyscy seniorzy, którzy ukończyli 65 lat i są właścicielami nieruchomości. Aby poznać wartość miesięcznego świadczenia można skorzystać z kalkulatora, który wyliczy orientacyjną kwotę lub skonsultować się z funduszem.

Jakie zalety ma renta dożywotnia? 

Świadczenie w postaci dożywotniej renty ma wiele zalet. Pierwszą jest regularnie otrzymywana pomoc finansowa. Senior może ją przeznaczyć na dowolny cel – opiekę medyczną, leki czy spłatę zobowiązania finansowego. Kolejnym plusem renty jest zwolnienie seniora z opłat związanych z nieruchomością. To fundusz będzie obowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości czy ubezpieczenia, co jest sporym odciążeniem dla budżetu starszej osoby. Po stronie emeryta pozostaną wyłącznie opłaty eksploatacyjne takie jak rachunki za zużytą wodę, prąd czy gaz.

Umowa renty dożywotniej gwarantuje seniorowi, że nie będzie musiał opuścić swojego mieszkania lub domu, ponieważ będzie miał zapewnione dożywotnie prawo do korzystania z nieruchomości. Jeżeli zdecyduje się on przeprowadzić do rodziny nadal przysługuje mu prawo do zarządzania lokalem, dlatego może go na przykład wynająć i dzięki temu zyskać kolejne źródło dochodu.

Tagged