Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że dieta osoby aktywnej zdecydowanie różni się od sposobu odżywiania się osób niećwiczących. Wynika to przede wszystkim z tego, iż ciało, które narażone jest na większy wysiłek, ma także większe potrzeby. Co więcej, rozróżniamy wiele aktywności fizycznych i nie każda z nich wymaga takiej samej podaży makroskładników.
Wydolnościowa aktywność – jak się odżywiać?
Joga i pilates bardzo pozytywnie wpływają na wytrzymałość mięśniową, poprawiają kondycję oraz zwiększają mobilność. Podobnie jest w przypadku joggingu czy też innych ćwiczeń cardio. Nie mamy tutaj do czynienia z ogromnymi ciężarami, więc dieta będzie się różniła od żywienia osób ćwiczących siłowo. Sportowcy, którzy skupiają się na wydolnościowym treningu, powinni spożywać jak najwięcej węglowodanów, które zapewnią im odpowiedni poziom energii. Białko również odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ umożliwia budowanie mięśni, choć nie jest ono tak ważne, jak w diecie kulturystów. Tłuszcze powinny stanowić dodatek, ale nie można z nich całkowicie rezygnować – oliwa z oliwek, awokado czy też żółtka jaj to bardzo dobre źródła tłuszczów.
Warto zatrzymać się przy węglowodanach, ponieważ zalicza się do nich zarówno pieczywo pełnoziarniste, jak i słodycze. Sportowcy powinni koncentrować się na spożyciu węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym, zawierają je płatki owsiane, kasza gryczana, czy też owoce. Słodkości czy też wysokokaloryczne sosy dodawane do potraw powinny pójść w zapomnienie, gdyż nie dadzą nam uczucia sytości.
Zawsze pamiętaj o posiłkach
Sporty wydolnościowe i tlenowe wymagają od nas naprawdę sporo energii, więc regularne spożywanie posiłków jest niezwykle ważne. Warto pamiętać o tym, że w dni treningowe nasze zapotrzebowanie kaloryczne zdecydowanie się zwiększa, czasem nawet dwukrotnie. Jeśli chcemy ciągle robić postępy, wówczas nie możemy stale pozostawać w deficycie kalorycznym, który niemalże uniemożliwia budowanie masy mięśniowej. Jedzenie i trening to nie wszystko! Sportowiec zawsze potrzebuje regeneracji, więc nigdy nie powinniśmy trenować codziennie. Zamiast mocnego treningu wybierz spokojny, aczkolwiek długi spacer, który zapewni Ci odpowiednią dawkę ruchu.
Wiele osób nie lubi spożywać posiłku przed treningiem, bo później czują się ciężko i ospale. Z kolei inni zdecydowanie odmawiają jedzenia po zakończeniu aktywności fizycznej, gdyż po prostu nie odczuwają głodu. Zarówno pierwsza, jak i druga sytuacja to duży błąd, który może negatywnie wpłynąć na nasze wyniki treningowe. Jeśli nie jesteśmy w stanie przygotować lub zjeść pełnowartościowego posiłku, wówczas można sięgnąć po specjalny napój, który uzupełni nasze zapotrzebowanie na białko oraz energię. Znajdziemy go pod linkiem: https://zywieniemaznaczenie.pl/produkty/fresubin-hepa-drink – ten drink przeznaczony jest przede wszystkim dla osób cierpiących na niewydolność wątroby, ale równie dobrze oddziałuje na zdrowy organizm. Dzięki niemu możemy szybko dostarczyć organizmowi tego, czego potrzebuje, a przy okazji nie obciąży naszego żołądka.
Podsumowując, sportowcy wybierający aktywność typu joga czy też jogging muszą przede wszystkim pamiętać o węglowodanach i białkach. Pamiętajmy o tym, że nawet jeśli chcemy schudnąć, nie należy obawiać się jedzenia, które tylko pomaga uzyskać szybkie efekty treningowe.