Kasza manna – wszystko, co warto o niej wiedzieć!

Z pewnością dla wielu z nas jednym z wyjątkowych smaków dzieciństwa jest pyszna kasza manna, przyrządzana najczęściej na słodko z cukrem, sokiem malinowym lub owocami. Dzisiaj następne pokolenia zajadają się pyszną manną, jednak nie jest to jedyne kulinarne wykorzystanie tej wyjątkowej kaszy. Czym w ogóle jest kasza manna, z czego powstaje, jakie ma właściwości i kulinarne zastosowanie?

Z czego jest kasza manna?

Podobnie jak większość znanych kasz, manna kasza pozyskiwana jest ze zbóż, a dokładniej z pszenicy. Przy czym warto zaznaczyć, że w sprzedaży spotyka się jej dwa rodzaje i jest nią kasza manna zwykła oraz kasza manna semolina, czyli manna uzyskana z pszenicy durum. Jak powstaje kasza manna? Ze względu na swoją drobną strukturę, określana jest ona jako grysik i pozyskiwana jest z bielma mącznego w trakcie przemiału pszenicy.

Właściwości kaszy manny

Jedną z największych zalet kaszy manny, która doskonale tłumaczy fakt, że podawana jest ona dzieciom, a także osobom starszym lub przebywającym na dietach odciążających układ pokarmowy, jest jej lekkostrawność. Ponadto kasza manna jest źródłem witamin z grupy B (B1 oraz B6). Jest także niezwykle bogatym źródłem jodu. Oprócz tego w kaszy mannie znajdziemy sporo żelaza. Warto zaznaczyć, że kasza manna semolina jest jeszcze bogatsza w substancje odżywcze, takie jak fosfor, miedź, cynk, potas oraz magnez. Jest to zatem doskonały produkt dla dzieci i osób starszych, a także przebywających na dietach lekkostrawnych.

Kasza manna przepis na szybkie dania 

Kasza manna https://melvit.pl/kasza-manna-400-g/ ma niezwykle szerokie zastosowanie w kuchni, które nie ogranicza się do przyrządzenia pysznej manny na słodko. Jest ona stosowana jako panierka, a także do przyrządzania zup, placków ziemniaczanych, ciast czy pasztetów. Grysik używany jest również do zagęszczania sosów, a także przyrządzania gulaszów. Samo przygotowanie kaszy manny jest szybkie, wystarczy na to kilkanaście minut. W przypadku słodkiego deseru kaszę mannę można gotować na wodzie, jak i na mleku.

Kasza manna cena

Kasza manna jest produktem popularnym, który można kupić praktycznie w każdym sklepie. Sama cena kaszy manny zależy od jej rodzaju. Na rynku mamy do wyboru nie tylko kaszę mannę zwyczajną – najtańszą, ale także wspomnianą kaszę mannę semolinę oraz szereg kasz mann błyskawicznych i smakowych. Najczęściej są one dostępne w opakowaniach po 400 g. Ich cena w takim opakowaniu nie przekracza kilku złotych i utrzymuje się na poziomie podobnym do cen innych popularnych kasz.

Tagged