Kasza na głowie jest niczym innym jak torbielem, a więc cystą, która zlokalizowana jest zazwyczaj w okolicy gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych. We wnętrzu kaszaka mamy do czynienia z naskórkiem zrogowaciałym, jak i także łój, a w co po niektórych przypadku można w nim także stwierdzić fragmenty włosowych mieszków.
Gdzie najczęściej zlokalizowane są kaszaki?
Bardzo często występuje właśnie kaszak na głowie. Poprzez głowę rozumiemy także twarz, kark oraz skórę owłosioną głowy. Możemy także spotkać się z kaszakami na skórze tułowia, ale również w okolicach płciowych narządów (powstają one bardzo często na skórze moszny czy też na większych wargach sromowych).
Jak dokładnie wygląda kaszak?
Zazwyczaj kaszaki mają średnicę nie przekraczającą kilku milimetrów. Zdarzają się także kaszaki, które są większe zdecydowanie. Wówczas ich średnica osiągać może wymiary nawet do kilkunastu centymetrów. Są to już zatem spore kaszaki.
Kaszaki najczęściej pojawiają się u osób dorosłych, szczególnie do rozwoju ich predysponowane są osoby pomiędzy trzydziestym oraz czterdziestym rokiem życia. Zwykle kaszaki częściej powstają u mężczyzn, aniżeli u kobiet. Może także się zdarzyć, że dojdzie do powstawania kaszaka u osób, która jest w okresie płciowego dojrzewania. Tak się dzieje dlatego, że w okresie tym dochodzi do znaczących zmian w gospodarce hormonalnej oraz także bardzo często do zaburzenia pracy łojowych gruczołów. Pamiętać należy o tym, że kaszaki w ogóle nie rozwijają się u malutkich dzieci. Czasami także może podejrzewać predyspozycje rodzinne do rozwoju kaszaków. Może to sugerować ich genetyczne podłoże rozwoju.
Czy kaszakom towarzyszą jakieś objawy?
Kaszaki najczęściej nie dają kompletnie żadnych objawów. Pacjenci nie odczuwają bólu, a skóra wokół takiego kaszaka nie wykazuje kompletnie żadnych cech zapalnego stanu, czyli nie jest ona ucieplona nadmiernie, nadmiernie napięta, zaczerwieniona czy też bolesna. Może jednak się zdarzyć, że dojdzie do nadkażenia się kaszaka, a w jego wnętrzu zacznie się zbierać treść ropna. Wówczas pojawia się stan zapalny, a tym samym pacjent odczuwa ból o bardzo różnym nasileniu. Skóra w obrębie kaszaka jest czerwona oraz także bardzo ciepła.
Kaszaki podlegają w niektórych przypadkach usunięciu. Zatem jeśli coś nas niepokoi, to powinniśmy się udać do lekarza. Oceni jak to wszystko wygląda i podejmie decyzję czy warto z tym zgłaszać się do lekarza czy też lepiej będzie obserwować i na razie nic z tym nie robić. Zobaczymy. Warto ze specjalistą to skonsultować.