Kiedy trzeba wybrać się do dentysty?

Dentysta na pewno nie jest jednym z tych specjalistów, u którego wizyty możemy wiecznie przekładać – a ludzie niestety tak właśnie traktują niektórych lekarzy. Ciągle brakuje nam czasu, nie chcemy wydawać pieniędzy na takie spotkanie i po prostu mamy inne plany. Tutaj jednak wszystko to będzie wiązało się z konsekwencjami – a one niestety mogą kumulować jeszcze większe koszty i do tego także ból. Im dłużej nasze zęby nie są leczone – tym najpewniej pojawia się tam coraz więcej próchnicy i powiązanych z tym komplikacji. 

Dla wielu rodziców jasne jest, że dentysta na pewno nie jest ulubionym specjalistą ich dzieci – ale dorośli nie mają już tutaj wymówek, z których mogą sobie skorzystać. Pieniądze możemy sobie uzbierać, w pracy jesteśmy w stanie wziąć wolne – nasze zęby nie będą czekać, aż nadarzy się dobra dla nas okazja do udania się na wizytę. Musimy pamiętać, że na samym początku mamy w zębie tylko ubytek – to dopiero z czasem rozwija się stan zapalny i wtedy konieczne jest leczenie kanałowe. A takie leczenie jest już bardziej czasochłonne, bolesne i kosztowne. Wybór należy jednak przecież tylko do nas. 


Nie ignoruj objawów 

Na pewno nie powinno się ignorować tych konkretnych objawów, iż z naszymi zębami coś jest nie w porządku – bólu, nieprzyjemnego zapachu, nadmiernego przemieszczania się zęba. Wtedy dentysta bielany po prostu musi to obejrzeć, bo inaczej możemy dany ząb przecież nawet stracić – a implanty będą drogie i jest to już poważne leczenie, którego warto jak najdłużej jednak unikać, jeżeli jest to możliwe. 

Dentysta nie zmusi Cię do żadnego zabiegu i jeżeli nie chcesz płacić za konkretną procedurę – masz takie prawo. Pamiętaj jednak, że często tylko wydaje nam się, że nie mamy pieniędzy na taki cel – a w praktyce po prostu wolelibyśmy wydać je na wymarzoną kurtkę czy nowe buty, które nie są nam obecnie wcale niezbędne. Dentysta musi stanowić priorytet – dobrze byłoby, gdybyśmy szybko nauczyli się myśleć o tym w taki właśnie sposób, dla własnego zdrowia.


Profilaktyka pomoże Ci oszczędzić pieniądze 

Pamiętaj, że jeżeli dentysta jest przez Ciebie odwiedzany regularnie to wcale nie płacisz więcej – wręcz przeciwnie. Na pewno musisz częściej wydawać pieniądze, ale są to mniejsze kwoty – koszt wyleczenia kilku ubytków na przestrzeni roku będzie niższy niż w momencie, gdy dentysta będzie musiał działać szybko i leczyć kanałowo bardzo chorego zęba. Nie zwlekaj z wizytą, bo możesz tylko sobie zaszkodzić i niepotrzebnie narazić się na ból. 

Tagged