Kiełbasa chorizo – świetna kiełbaska hiszpańska

Kiełbasa chorizo jest najpopularniejszym rodzajem kiełbasy, która jest wytwarzana w Hiszpanii. Może się pochwalić wieloma smakoszami.

Skąd się wzięła ta kiełbasa?

Kiełbasa chorizo cieszy się ogromną popularnością. W wielu miejscach na całym świecie są wytwarzane kiełbasy dojrzewające ze znaczącym dodatkiem mielonej oraz suszonej papryki. Jednak to właśnie Hiszpania ich produkcję zapoczątkowała, zarówno na rzemieślniczą, domową, jak i także przemysłową skalę. Miało to miejsce w XVI wieku za sprawą papryk transportowych na statkach z Nowego Światu. Późnej zaczęto go uprawiać na całym Półwyspie Iberyjskim. Po zmieleniu oraz zasuszeniu ich, dodawano je właśnie do mięs, głównie aby zakonserwować powstające wędliny. Tak właśnie powstało chorizo.

Wytwarzanie chorizo

Chorizo jest wędliną, której receptura wytwarzania na przestrzeni wieków się niewiele zmieniła. W Hiszpanii, za składniki obowiązkowe chorizo poza mielonym mięsem wieprzowym jest także czosnek czy też papryka mielona pimenton. Istnieje oczywiście wiele jego odmian, które głównie cechuje sposób regionalny przygotowania.

Pierwszym etapem jest zmielenie wieprzowego mięsa, które zależnie od preferencji producenta może być bardzo tłuste czy też chude. Następnie do niego dodawane są przyprawy. Poza wspomnianą już papryką oraz czosnkiem zwykle są to sól oraz zioła aromatyczne. Do takiej mieszanki często się dodaje odrobinkę wina czy też octu winnego. Na celu ma to pobudzenie procesu fermentacji oraz nadania lekko kwasowego posmaku.

Sam proces maceracji mięsnej masy trwa jeden czy też dwa dni. Takie mięso jest wtłaczane do jelita wieprzowego lub też osłonki celulozowej, której końce związywane są drutem czy też sznurkiem. Etapem ostatnim wytwarzania chorizo jest oczywiście jego suszenie. Wówczas kiełbasa dojrzewa. Wieszane są pod sufitem w suszarniach specjalnych oraz pozostawiają je na określony czas, po którym następuje etykietowanie oraz także dystrybucja produktu gotowego. Im kiełbasa dłużej dojrzewa, tym smak jej oraz aromat się staje skoncentrowany bardziej, a na samej otoczce się pojawia biły osad pleśni naturalnej.

W sklepach możemy kupić naprawdę wiele rodzajów chorizo, które różnić się mogą bardzo wieloma cechami. Chodzi o konsystencję mięsa, kształt, pikantność czy też stopień dojrzałości. Takie produkty posiadać mogą jakość bardzo zróżnicowaną. Te najlepsze są wytwarzane w manufakturach małych, bez użycia czy też z użyciem ilości minimalnej substancji sztucznych: wzmacniaczy smaku czy też konserwantów.