Kocie przytulanki. Czy każdy kot lubi się przytulać?

Koty są indywidualistami, a jednocześnie uważa się je za zwierzęta przyjacielskie, które lubią pieszczoty i przytulanie. To prawda w przypadku wielu gatunków, jednak są również te, które przytulania nie lubią. Można to jednak zmienić, dlatego sprawdź, jak nauczyć kota przytulania.

  1. Kiedy kot daje się pogłaskać
  2. Jak nauczyć kota przytulania?

Każdy, kto chce przytulić kota, powinien pamiętać, że to kot decyduje o tym, czy i kiedy chce być przytulany. Prób pieszczot należy unikać, kiedy zwierzę jest zajęte jedzeniem, agresywne lub pochłonięte zabawą, albo nie ma ochoty na przytulanie. Intensywność i czas przytulania zależy też od cech konkretnego osobnika, jego wieku i dotychczasowych przyzwyczajeń.

Kiedy kot daje się pogłaskać

Co do zasady każdy kot lubi głaskanie, ale nie każdy chce się przytulać. Do tej drugiej czynności warto wybrać odpowiednią chwilę. Zirytowany kot łapie gładzącą go rękę – wówczas należy stanowczo zaprzestać prób przytulania i poczekać, aż kot sam zasygnalizuje taką potrzebę. Dojrzałe koty, które przychodzą na zawołanie, ocierają się o nogi i wyginają grzbiet pod wpływem głaskania, są przeważnie gotowe na przytulanie. W tym pomaga również wczesna socjalizacja kociąt, a więc przyzwyczajenie do obecności ludzi oraz typowych dla tej relacji zachowań. Mając do czynienia z kotem pieszczochem, trzeba pamiętać, że zwierzę będzie domagało się przytulania i pieszczot codziennie, dlatego warto znaleźć dla niego chociaż chwilę, w której oboje oddacie się z przyjemnością pieszczotom.

Jak nauczyć kota przytulania?

U dorosłych kotów, które mają już swoje przyzwyczajenia i nawyki, nauka przytulania może potrwać znacznie dłużej, niż u kociąt. Pod uwagę należy wziąć charakter kota oraz jego chęć podejmowania fizycznego kontaktu z człowiekiem. Zwierzę można zachęcić smakołykami kupionymi w internetowym sklepie zoologicznym, np. https://hubun.pl/. Smakołyk warto położyć na swoich kolanach, a tym samym zachęcić zwierzę do położenia się na nich. U niektórych kotów znaczenie ma sposób podnoszenia – nie można tego robić, łapiąc za kark. Znacznie lepszym sposobem jest objęcie zwierzęcia dłońmi pod przednimi łapkami. Przytulanie powinno kojarzyć się kotu z ciepłem i przyjemnością, dlatego nie warto wykonywać gwałtownych ruchów – podrzucać kota, drażnić go lub głaskać we wrażliwych miejscach, jak łapy, ogon lub brzuch. Kluczowe jest również pozostawienie kotu swobody i pozwolenie aby odszedł, kiedy nie ma ochoty na przytulanie. Przymusowe pieszczoty dodatkowo zniechęcą zwierzę, zamiast zachęcić je do kontaktu z człowiekiem.