Kupujemy wysokogatunkowe nasiona pelargonii

Pelargonie to popularne rośliny, które często obserwujemy na polskich tarasach, balkonach, a także w ogrodach. Zainteresowanie pelargoniami jest całkowicie uzasadnione, gdyż rośliny te nie tylko prezentują się pięknie, ale też są łatwe w uprawie i wytrzymałe. O czym jeszcze powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup nasion tych wyjątkowych roślin.

Pelargonie ozdobą balkonów i tarasów

Pelargonie to dekoracyjne rośliny, które w Europie pojawiły się dopiero w XIX wieku. W naturalnych warunkach rosną one w Afryce i na Bliskim Wschodzie, gdzie są roślinami wieloletnimi. Pelargonie w sprzyjających warunkach mogą osiągać do 300 centymetrów wysokości (odmiany uprawiane w Polsce są jednak znacznie niższe). Pelargonie posiadają naprzemianległe, dłoniastodzielne lub dłoniasto klapowane liście. Rośliny wydzielają bardzo charakterystyczny zapach (przez niektórych uważany za bardzo przyjemny), który jest wynikiem obecności ogromnej ilości olejków eterycznych. Zdecydowanie najważniejszym elementem rośliny są zebrane w baldachy kwiaty. Jeden kwiatostan może zawierać dwa lub większą ilość kwiatów. W sprzedaży są nasiona pelargonii o płatkach różowych, fioletowych, białych, żółtych, czerwonych, bordowych, a nawet zielonkawych. Spotkamy także pelargonie o kwiatach dwubarwnych. Rośliny wytwarzają dużą ilość kwiatów. Pelargonie cenione są za długi okres kwitnienia, który rozpoczyna się w maju i może trwać nawet do pierwszych przymrozków.

Co musisz wiedzieć o uprawie pelargonii?

Zanim zdecydujemy się na zakup nasion pelargonii, powinniśmy dowiedzieć się jakie wymagania jeżeli chodzi o uprawę posiada ta roślina.

Pelargonie wywodzą się z krajów o klimacie tropikalnym, dlatego nie są w stanie przetrwać polskich mrozów. Jeżeli chcemy cieszyć się nimi dłużej niż jeden sezon, powinniśmy przenieść je na zimę do pomieszczenia (optymalna temperatura dla pelargonii zimą waha się od 13 do 16 stopni Celsjusza).

Pelargonia wymaga stanowiska dobrze nasłonecznionego i osłoniętego od silnych wiatrów (jednocześnie roślina ta powinna poradzić sobie także w półcieniu – mniejsza ilość słońca może jednak negatywnie wpłynąć na kwitnienie). Nasion pelargonii sadzimy w podłożu przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym, o obojętnym pH, zasobnym w składniki odżywcze.

Pelargonie wymagają regularnego podlewania (jednocześnie pamiętajmy, że nie lubią one zraszania), nawożenia (wybierajmy nawozy do roślin kwitnących, które zawierają dużą ilość potasu), odchwaszczania, a także usuwania kwiatów, które przekwitły (w ten sposób możemy wydłużyć okres kwitnienia).

Jako, że pelargonie nie tolerują bardzo niskich temperatur, w polskich warunkach uprawia się je najczęściej z rozsady. Nasiona pelargonii wysiewamy do pojemników (rośliny te bardzo dobrze czują się w doniczkach, które są nieco ciasne) wczesną wiosną i trzymamy w pomieszczeniu aż do momentu, gdy temperatury na stałe wzrosną.

Skąd wziąć nasiona pelargonii?

Popularność pelargonii sprawia, że nasiona tych roślin możemy kupić w każdym sklepie ogrodniczym (często sprzedaje się również gotowe sadzonki), a także w supermarketach, na targach czy bazarach. Jeżeli zdecydujemy się na uprawę pelargonii z nasion, postarajmy się, żeby były to nasiona pochodzące od polskich, renomowanych producentów. Są one pozyskiwane z kontrolowanych upraw, co jest dla nas gwarancją otrzymania zdrowych i dorodnych roślin. Doświadczeni ogrodnicy odradzają kupowanie nasion pelargonii na zapas, ponieważ ich zdolność kiełkowania jest ograniczona w czasie.

Tagged