Kwiaty do małego mieszkania – jakie wybrać i czym się kierować?

Umiejętne ulokowanie odpowiednich gatunków roślin pozwoli stworzyć efektowną kompozycję zarówno w kawalerce jak i mieszkaniach o niewielkim metrażu. Czym się kierować, aby uniknąć przesytu i niepożądanego efektu dżungli?

Jaką rolę pełnią kwiaty w mieszkaniu?

Rośliny w mieszkaniach pełnią nie tylko funkcją ozdobną – pomagają także w oczyszczaniu powietrza i osiągnięciu stanu relaksu. Uzupełnienie swojej przestrzeni życiowej kwiatami może być subtelną formą codziennego kontaktu ze światem przyrody. Posiadanie kwiatów przynosi także korzyści dla naszej psychiki – pomagają bowiem w zredukowaniu codziennych stresów. Nie należy także zapominać o zbawiennym działaniu niektórych roślin na jakość powietrza, jakim oddychamy. 

Gdzie ustawić kwiaty w mieszkaniu?

Duże przestrzenie stwarzają naturalnie o wiele większe możliwości w zakresie aranżowania kwiatowych kompozycji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby udekorować wnętrze kawalerki czy mieszkania o niedużej powierzchni takimi gatunkami, które będą nienachalnie cieszyć oczy.

Aby uniknąć efektu przesytu – warto wyeliminować ze swoich planów duże donice z rozłożystymi kwiatami. Na etapie planowania warto starannie przemyśleć, jaka przestrzeń najlepiej wykorzystać na umieszczenie doniczek z roślinami. Dobrą opcją będzie tutaj wykorzystanie parapetów – to także dobry krok z praktycznego punktu widzenia – kwiaty będą miały bowiem zapewniony stały dostęp do słońca. Blaty biurka czy stołu to kolejne powierzchnie, na których umieścić nieduże doniczki, podobnie jak półki na regale.

Kwiaty z cebulek czy z nasion?

Alternatywą wobec zakupu gotowych kwiatów doniczkowych może być sprostanie wyzwaniu samodzielnego wyhodowania rośliny. 

Do wyboru są dwie opcje – sięgnięcie po nasiona lub cebule. Pierwszy sposób jest bardzo czasochłonny, wymaga też większego zaangażowania w cały ten proces. 

W przypadku cebul – tutaj na pierwsze efekty trzeba czekać o wiele krócej, co więcej – sięgając po sprawdzone i jakościowe cebule z pewnego źródła, np. z https://cebule-kwiatowe.pl/ – zyskujesz niemal gwarancję powodzenia tego przedsięwzięcia. 

Zaopatrując się w cebule, które były uprzednio przechowywane w odpowiednich warunkach zyskujesz przewagę i możesz oczekiwać szybkich efektów w postaci wymarzonej rośliny w Twoim wnętrzu. Co więcej – satysfakcja wynikająca z samodzielnego wyhodowania kwiatów z cebul będzie stanowić powody do domu!

Gotowe kwiaty doniczkowe

Zestawienie gotowych i niewymagających kwiatów doniczkowych otwierają kaktusy. Nie wymagają dużo uwagi, a oszczędne i rzadkie podlewanie sprawia, że po te rośliny mogą z powodzeniem sięgnąć osoby, które np. często podróżują. W przypadku małych przestrzeni warto sięgnąć po miniaturowe kaktusy, które zestawione ze sobą będą tworzyć urokliwe kompozycje.

Kolejny przykład kwiatów, które sprawdzą się na niedużych przestrzeniach stanowią fiołki alpejskie. Odnajdą się również w zacienionych miejscach, a w okresie rozkwitu będą zachwycać barwnymi i drobnymi kwiatami.

Entuzjaści efektownych rozwiązań powinni także zwrócić uwagę na hiacynty – te zakwitające wiosną okazałe i pachnące kwiaty można uprawiać także w szklanych naczyniach. Dzięki czemu optycznie wkomponują się w dotychczasową aranżację i będą wyglądać naprawdę nowocześnie.

Jak dbać o kwiaty doniczkowe?

Kluczem jest tutaj dostarczenie odpowiedniej ilości światła. Przed ostateczną decyzją o zakupie gatunków do swojego wnętrza warto zatem dostosować swój wybór do warunków, jakie możemy zapewnić roślinie. Uogólniając – większość gatunków dobrze znosi światło rozproszone.

Nawadnianie roślin doniczkowych 

Kolejny aspekt uprawy dotyczy podlewania – nawadnianie powoduje, że roślina może rosnąć i prawidłowo się rozwijać. Najlepiej sprawdzi się tutaj woda o temperaturze pokojowej. Sama częstotliwość jest uzależniona zarówno od wymagań konkretnej rośliny jak i objętości doniczki oraz temperatury. Warto przypomnieć tutaj, że im więcej liści ma roślina oraz im wyższa temperatura – tym więcej wody będzie potrzebne.

Powyższy poradnik jednoznacznie udowadnia, że fakt mieszkania na niedużej przestrzeni nie musi być równoznaczny z rezygnacją z roślin. Nic bardziej mylnego! Wystarczy odpowiedni dobór gatunków oraz umiejętne ulokowanie ich w mieszkaniu.

Tagged