Lampa UV do akwarium – niezbędna w walce z glonami?

Kontrolowanie glonów w akwarium jest ważną częścią utrzymania zdrowego i estetycznego akwarium. W tym artykule podpowiemy, jak usunąć glony z akwarium i jak uniknąć ich pojawiania się w przyszłości. Szczególną uwagę poświęcamy roli lampy UV do akwarium, która bywa niezbędna w walce z glonami i zanieczyszczeniami, a te nie tylko pogarszają jakość wody, ale także sprawiają, że akwarium nie prezentuje się tak okazale, jak byśmy chcieli.

Glony — dlaczego ich pojawienie się w akwarium powinno niepokoić?

Jeśli w Twoim akwarium pojawią się glony, to powód do niepokoju, ponieważ mogą one sygnalizować poważne problemy z równowagą biologiczną w zbiorniku. Glony mogą rozwijać się z powodu zbyt wysokiego poziomu światła, nadmiaru nawozów w wodzie, przekarmienia ryb, nieodpowiedniego oczyszczania wody lub słabej jakości podłoża. Brak kroków w walce z glonami może przyczynić się do zaburzania równowagi biologicznej w zbiorniku, w tym do wzrostu poziomu fosforanów, nieprawidłowego pH oraz trudności z przedostaniem się światła do akwarium. Zanieczyszczenia te oraz niewłaściwe parametry mogą być bezpośrednią przyczyną chorób i gorszej kondycji zdrowotnej ryb i roślin w akwarium.

Jak działa lampa UV do akwarium na glony?

Ważne, aby zaznaczyć, że lampa UV do akwarium nie służy do oświetlenia zbiornika i nie może być w taki sposób wykorzystywana. Lampy UV, które w akwarystyce spotkasz również pod nazwą sterylizatorów, wykorzystują promieniowanie UV-C do walki z glonami, a także wirusami, bakteriami i grzybami, które przyczyniają się do rozwoju chorób wśród fauny i flory w akwarium. Ultrafiolet rozbija ściany komórkowe szkodliwych mikroorganizmów, skutecznie usuwając z wody niechciane zanieczyszczenia. Lampa UV poradzi sobie z zabiciem bakterii, lecz nie likwiduje źródła problemu, dlatego tak ważne jest, aby stale obserwować zbiornik oraz regularnie przeprowadzać testy wody.

Lampa UV do akwarium – co daje?

Lampy UV mogą być instalowane zarówno w akwarium morskim, jak i słodkowodnym, dlatego są uniwersalnym i w 100% bezpiecznym sposobem na usuwanie glonów i innych zanieczyszczeń bez użycia chemii. Ich zainstalowanie w akwarium pozwala szybko zareagować, gdy w wodzie pojawiają się pierwsze glony, hamując ich rozwój. Dzięki temu nie dojdzie do zazielenienia wody, które nie tylko nieestetycznie wygląda, ale także zaburza całą równowagę biologiczną w akwarium. Lampy UV nie są jednak bez wad — ich używanie bez przerwy, może być powodem przejałowienia wody.

Jakie są rodzaje lamp UV do akwarium?

Szukając lampy UV do akwarium, spotkasz się z dwoma rodzajami tego urządzenia, które może funkcjonować jako samodzielny produkt, jak i być częścią filtra. Oba rozwiązania są skuteczne, lecz warto bliżej zapoznać się z tym, jak działają. Sterylizator UV wbudowany wewnątrz filtra to gotowe rozwiązanie, w którym to producent dobiera moc lampy do wydajności głównego urządzenia do filtracji wody. W takim przypadku należy pamiętać, aby wyłączać lampę UV, a pozostawiać pracujący filtr. Ta opcja dużo lepiej sprawdzi się dla osób, które zmagają się ze zbyt małą ilością przestrzeni w akwarium i poza nim.

Sklepy akwarystyczne oferują również możliwość zakupu samodzielnej lampy UV, która zostanie połączona z istniejącym już filtrem. Zakup samej lampy nie będzie sporym wydatkiem, a w razie awarii sterylizator akwarysta nie będzie zmuszany oddawać do naprawy całego filtra.

Oba rodzaje lamp UV do akwarium kupisz w rekomendowanym przez akwarystów sklepie online Aquario.

Lampa UV — czy musi znaleźć się w wyposażeniu akwarium?

Lampy UV stosowane w akwariach to skuteczny sposób na walkę z glonami i bakteriami, które mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie i kondycję mieszkańców Twojego zbiornika. Koszt sterylizatora UV nie jest duży, a efekty uzyskane dzięki promieniowaniu UV-C potrafią zaskoczyć! Dużym plusem tego rodzaju urządzenia jest możliwość uniknięcia stosowania środków chemicznych w zbiorniku, które często wzbudzają niepewność wśród niedoświadczonych właścicieli akwarium. Lampa UV jest całkowicie bezpieczna dla ryb i innych organizmów, dlatego, choć nie musi znajdować się na liście „wyprawki na start”, warto rozważyć jej zakup wraz z rozwojem akwarium.