Lampy stojące do salonu – jakie produkty wybrać?

Stosowanie różnych opraw oświetleniowych w domowych wnętrzach pozwala zbudować przestrzeń nie tylko idealnie rozjaśnioną, bez zacienionych zakamarków, ale też w pełni funkcjonalną i naprawdę piękną. Jednym z istotnych elementów, które zdecydowanie powinny trafić do pokoju dziennego, są niezmiernie przydatne lampy stojące. Do jakich celów wykorzystać lampy stojące? Gdzie warto je ustawić? Jakie modele sprawdzają się najlepiej? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Lampy stojące – do czego służą?

Lampy stojące (podłogowe i stołowe) wykorzystuje się do wielu celów. Potrafią przydać się w salonie jako:

  • oświetlenie zadaniowe i boczne,
  • oświetlenie dekoracyjne.

Z ich pomocą da się zbudować przytulny nastrój i sprawić, że salon stanie się idealnym miejscem do spokojnego wypoczynku, a kompleksowa aranżacja wnętrza nabierze finalnego wyrazu. Z drugiej strony zapewniają również wystarczającą ilość światła, by móc swobodnie poruszać się po wnętrzu, bez konieczności uruchamiania wieczorową porą mocniejszej lampy głównej, która mogłaby oślepiać i wprowadzać spory dyskomfort. Co więcej lampy stojące da się wykorzystać jako źródła światła umożliwiające czytanie wieczorową porą lub bezpieczne dla oczu oglądanie telewizji. Spory wybór lamp, które da się wykorzystać na wiele sposobów, można znaleźć na stronie: Azzardo.com.pl.

Nowoczesne lampy stojące – różne oblicza oświetlenia

Jakie lampy stojące warto wybrać? Na rynku pojawia się wiele mocno zróżnicowanych modeli, dzięki czemu oprawy tego typu da się wpisać do niemal każdego salonu – utrzymanego zarówno w stylu nowoczesnym, jak i w nurtach klasycznych czy nawet retro.

Do najpopularniejszych konstrukcji zaliczają się lampy:

  • na trójnogu,
  • proste,
  • z łukowym ramieniem.

Takie urozmaicenie sprawia, że lampy da się zastosować w ramach większości modnych obecnie nurtów, zwłaszcza gdy wybierze się konstrukcje wykonane z odpowiednich materiałów.

W przestrzeniach nowoczesnych świetnie sprawdzają się produkty z metalu, szkła i tworzyw sztucznych – gładkie, utrzymane w stonowanych kolorach. W pokojach skandynawskich i boho prym wiodą lampy z drewna, utrzymane w naturalnym kolorze. Często wyposaża się je też w modne abażury – jednobarwne lub w proste geometryczne wzory. Najbardziej dekoracyjne bywają lampy stojące glamour – z wypolerowanego metalu, z połyskującymi osłonami (szklanymi kloszami lub tiulowymi abażurami).

Zawsze należy dbać o to, by lampa stojąca (podłogowa czy stojąca) była powiązana wizualnie z pozostałymi elementami wystroju przestrzeni. Pozwala to zbudować nastrojowe i przyjazne dla użytkowników wnętrze.

Osłony źródeł światła – jakie oprawy wybrać do salonu?

Skoro lampy stojące mają budować klimat i sprawiać, że przestrzeń jest przytulna, trzeba zwrócić baczną uwagę na wspomniane już wcześniej osłony źródeł światła. Nie tylko wyróżniają się one walorami estetycznymi, ale też pozwalają dostarczyć do wnętrza odpowiedni poziom światła.

Wybór odpowiedniego produktu zależy od konkretnych potrzeb. Jeżeli lampa ma tworzyć nastrój do wypoczynku, warto postawić na mlecznobiałe osłony szklane lub z tworzywa bądź na gęste tekstylne abażury, które mocno rozpraszają światło. Jeśli natomiast lampy chce się wykorzystać jako oświetlenie zadaniowe (np. do czytania albo pisania), zdecydowanie lepiej sprawdzą się modele z możliwością kierunkowania strumienia światła, z osłoną otwartą od dołu.

Równie ważne są same źródła światła. W oświetleniu bocznym i dekoracyjnym w salonie najczęściej montuje się żarówki emitujące światło o niewielkim natężeniu i barwie ciepło białej, która sprzyja wyciszeniu i rekreacji. Więcej informacji na temat budowania idealnych systemów oświetleniowych do domu można też znaleźć na stronie: ibudujesz.pl.

Praktyczne i estetyczne oświetlenie salonu

Lampy stojące są efektownym i niezmiernie praktycznym uzupełnieniem aranżacji każdego pokoju dziennego. Doświetlają wnętrze oraz budują przyjemny klimat. Dzięki temu każde pomieszczenie staje się jeszcze wygodniejsze, a wypoczynek w nim bardziej komfortowy.

Tagged