Laserowe usuwanie pieprzyków – efekty i rekonwalescencja

Zmiany skórne mogą przybierać różne formy – zaliczamy do nich pieprzyki, brodawki, kurzajki, tłuszczaki czy włókniaki. Takie z pozoru niewielkie znamiona mogą powodować kompleksy u wielu ludzi. Na szczęście istnieje sposób na to, aby pozbyć się niechcianych zmian skórnych w mało inwazyjny sposób i móc cieszyć się gładką i piękną skórą. Usuwanie zmian skórnych, takich jak te wyżej wymienione, lub przebarwień jest możliwe dzięki zabiegom radiochirurgicznym, w których wykorzystywane są fale o częstotliwości radiowej. Charakteryzują się one dużą skutecznością – efekty widać niemal od razu, a czas rekonwalescencji jest bardzo krótki. Zabieg wykonywany jest przez chirurga, który na prośbę pacjenta może przekazać wycięte zmiany do badań histopatologicznych.

Na czym polega usuwanie zmian skórnych i przebarwień?

Zmiany skórne są jednym z głównych powodów, dlaczego skóra może wyglądać nieestetycznie, a jej powierzchnia staje się nieregularna. Do defektów skóry możemy zaliczyć również przebarwienia, które są miejscowymi zmianami kolorytu skóry. Zabiegom chirurgicznego usuwania zmian skórnych najczęściej poddaje się pieprzyki, brodawki, tłuszczaki, kaszaki i włókniaki.

Pieprzyki – powstają z melanocytów, czyli komórek pigmentowych, które znajdują się w warstwie podstawnej naskórka. Przez działanie promieni słonecznych dochodzi do mnożenia się melanocytów i do zwiększenia ilości produkowanej przez nie barwnika zwanego melaniną.

Brodawki – jest to ogólne określenie grudkowej zmiany skórnej, która ma szeroką podstawę i nierówną, zrogowaciałą powierzchnię.

Tłuszczaki – to łagodne, niebolesne zmiany nowotworowe zbudowane z tkanki tłuszczowej. Są one miękkie w dotyku i czasami przesuwalne.

Kaszaki – fachowo określa się je jako cysty naskórkowe lub torbiele łojowe. Te zmiany skórne są wypełnione masą łojową i posiadają elementy mieszków włosowych.

Włókniaki – niebolesne guzki, zwykle w kolorze brunatnym lub cielistym. Ich maksymalna wielkość to 1 cm.

Nowoczesna medycyna daje możliwość pozbycia się niechcianych zmian skórnych, co może znacząco wpływać na samoocenę człowieka.

Jakie są wskazania do usuwania zmian skórnych i przebarwień?

Przeczytaj też:  Złota jesień w Krakowie – co warto zobaczyć i jak zaplanować idealny wypad?

Zabiegowi usunięcia zmian skórnych powinny poddać się przede wszystkim osoby, u których przebarwienia i zmiany na skórze:

  • wyróżniają się na tle pozostałych zmian i lekarz ma wątpliwości, czy nie są one nowotworowe. Wówczas pobrany zostaje wycinek, który powinno poddać się badaniu histopatologicznemu, które polega na przeprowadzeniu testu pod mikroskopem, mającego na celu ocenę procesów i zmian, które zachodzą w tkankach;
  • występują w miejscach widocznych na ciele i mogą stanowić przyczynę kompleksów,
  • są wyjątkowo nieestetyczne,
  • stanowią trudności w wykonywaniu codziennych czynności, np. nadmiernie wystające brodawki.

Kwalifikacja do usunięcia zmian skórnych

Ludzie zaniepokojeni swoimi zmianami skórnymi najczęściej kierują się albo prosto do gabinetu dermatologa, albo dostają do niego skierowanie od lekarza internisty.

Usunięcie zmian skórnych lub przebarwień powinno być poprzedzone wizytą u lekarza specjalisty – w tym przypadku dermatologa, oraz badaniem specjalistycznym (wideodermatoskopią), które polega na wykonaniu zdjęć zmiany wideodermatoskopem. Ten sprzęt pozwala dokładnie ocenić zmianę oraz stwierdzić, czy pieprzyki powiększają się bądź zmieniają swój koloryt. Niekiedy wymagana jest także konsultacja onkologiczna.

Takowych zabiegów zwykle nie wykonuje się u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także osób, które są w trakcie zakażeń skóry, mają zmiany łuszczycowe (aktywne) albo leczą się na nowotwór.

Usuwanie zmian skórnych i przebarwień – jak przygotować się do zabiegu?

Ważne jest, aby przed zabiegiem usunięcia niechcianej zmiany skórnej poddać się badaniom, które zalecił lekarz. Przygotowanie do zabiegu obejmuje również:

  • poinformowanie lekarza o lekach, które zażywa pacjent – również o tych bez recepty;
  • ogolenie okolicy występowania zmiany skórnej (jeżeli jest taka potrzeba);
  • doprowadzenie do wyleczenia zakażenia w miejscu, które będzie poddane zabiegowi;
  • wykonanie morfologii krwi, jeżeli takie badanie zostało zlecone przez lekarza.

Jak należy postępować po zabiegu usunięcia zmian skórnych i przebarwień?

Po zabiegu należy pamiętać o konsekwentnym przestrzeganiu higieny w miejscu usuniętej zmiany. Miejsca zabiegowego nie należy narażać na intensywne działanie promieni słonecznych i wody. Wykonywanie takowych zabiegów zwykle zaleca się w porze zimowej, gdyż przez ok. 2 miesiące od ich przeprowadzenia nie należy opalać się i trwale przebywać na słońcu. Na ten czas zabronione jest również korzystanie z solarium.

Przeczytaj też:  Jak prowadzić zdrowy styl życia?

Jakie znamiona i pieprzyki można usuwać?

Zabieg usunięcia znamion i pieprzyków zwykle wiąże się głównie ze sferą estetyczną – zmiany te nie są groźne dla zdrowia, jednak mogą stanowić powody do kompleksów. Do takich zmian należą: znamiona melanocytowe, brodawki, włókniaki, plamy soczewicowate. Możemy także wyróżnić wśród nich pieprzyki, które niekiedy stanowią ryzyko wystąpienia nowotworów skóry.

Znamiona melanocytowe są zmianami barwnikowymi, które zwykle przybierają różne kolory i kształty. Brodawki to po prostu skórne guzki, często pojawiające się w okolicach pach i pachwin oraz na szyi. Włókniaki są małymi skórnymi guzkami, które zwykle pojawiają się na szyi lub na twarzy. Plamy soczewicowate to okrągłe lub owalne, płaskie, brązowe albo czarne plamy na skórze. Pieprzyki z kolei są zmianami barwnikowymi, które przybierają różne kolory i kształty.

Należy pamiętać, że pieprzyki i wszelkie znamiona powinny zostać dokładnie skontrolowane przez lekarza specjalizującego się w dermatoskopowej ocenie zmian skórnych. W tym celu pacjent powinien udać się na dermatoskopowe lub wideodermatoskopowe badanie, które potwierdzi wątpliwości lekarza, a ten stwierdzi, w jaki sposób najlepiej usunąć zmianę: metodą chirurgiczną czy niechirurgiczną.

Aby dowiedzieć się więcej o laserowym usuwaniu pieprzyków i znamion, lub aby umówić się na konsultację, odwiedź https://chirurgiawarszawa.pl/laserowe-usuwanie-pieprzykow-znamion-warszawa/. Znajdziesz tam szczegółowe informacje i możesz łatwo zarezerwować termin zabiegu, który pomoże Ci cieszyć się piękną i zdrową skórą.

Laserowe usuwanie znamion – na czym ono polega?

Zabieg usuwania zmian skórnych laserem polega na celowanie wiązką światła w miejsca na skórze, gdzie znajdują się znamiona. Znamię zostaje wycięte lub odparowane. Laser posiada właściwości koagulujące, dzięki czemu rana nie krwawi. Nie trzeba używać szwów, a więc blizna nie powstaje albo jest prawie niewidoczna. Jest to zabieg nieinwazyjny, jednak osoby wyjątkowo wrażliwie na ból mogą odczuwać niewielki dyskomfort, który jednak nie powinien być na tyle poważny, aby zniechęcić do podjęcia decyzji o poddaniu się zabiegowi. Oczywiście, można poprosić o znieczulenie miejscowe w postaci kremu lub zastrzyku. Zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, jednak czas determinuje ilość i głębokość zmian skórnych.

Przeczytaj też:  Mycie włosów: jak zadbać o zdrową i piękną fryzurę?

Jak długo trwa proces gojenia i co zalecają lekarze po zabiegu?

Okres gojenia po zabiegu laserowo usuniętych znamion jest bardzo szybki – niewielka ranka zwykle goi się w przeciągu 10-14 dni. Jeśli jednak znamiona są głębokie, to czas gojenia może obejmować do 4 tygodni. W okresie gojenia pacjent powinien przestrzegać zaleceń lekarza i dbać o pielęgnację miejsca zabiegowego. Wskazane jest bezwzględne dbanie o czystość i higienę, niestosowanie kosmetyków i leków, których nie przepisał lekarz, unikanie długotrwałego moczenia rany oraz niewystawianie jej na słońce i stosowanie filtrów ochronnych SPF 50.

Jakie zabiegi można wykonać na niechcianych zmianach skórnych?

Do najczęściej wykonywanych zabiegów, które przeprowadza się w celach usunięcia niechcianych zmian skórnych zaliczamy:

  • Usuwanie pieprzyków, laserowe usuwanie pieprzyków
  • Usuwanie tłuszczaków
  • Usuwanie kurzajek, laserowe usuwanie kurzajek
  • Usuwanie brodawek , laserowe usuwanie brodawek

Laserowe usuwanie znamion skórnych jest metodą, która może przyczynić się do poprawy jakości życia pacjenta i znacznie wpłynąć na poprawę jego samooceny.  Metoda laserowa to najskuteczniejsza i najbardziej chwalona przez pacjentów metoda usuwania zmian skórnych. Jest bardzo polecana zwłaszcza w przypadku tzw. newralgicznych punktów, takich jak pachwiny lub  pachy, gdyż w tychże miejscach zakładanie szwów jest czynnością utrudnioną. Z tego względu wielu lekarzy chirurgów zaleca poddanie się właśnie zabiegowi laserowemu.