Depresja to jeden z tematów, który wciąż jest rzadko poruszany. Wszystko to z powodu uczucia wstydu, jakie często towarzyszy ludziom zmagającym się z problemem. Wiele osób ocenia ten stan jako chwilowy kryzys, myśląc, że z czasem minie samoistnie. W większości przypadków wymaga jednak pomocy specjalistów i wsparcia najbliższych. Czasami przydatne mogą być też odpowiednio dobrane antydepresanty.
Jedną z poważnych chorób, która dotyka ludzi w każdym wieku, jest depresja. Może wystąpić zarówno na skutek tragedii osobistej, jak i bez wyraźnej przyczyny. Ma to często związek z niedostateczną ilością składników odżywczych czy problemami hormonalnymi. Jedno jest pewne – osoby borykające się z depresją mogą mieć poważne problemy z codziennym funkcjonowaniem, gdyż schorzenie to ma ogromny wpływ na ogólne samopoczucie i zachowanie. Czasami niezbędne może być wprowadzenie leków antydepresyjnych. Zaliczyć można do niego preparat Dulsevia opisany na tej stronie internetowej: https://wylecz.to/leki/dulsevia/.
Czym są leki antydepresyjne i jak działają?
Leki przeciwdepresyjne to szeroka grupa preparatów stosowanych w leczeniu zaburzeń psychicznych i depresyjnych. Mają one działać w leczeniu schorzeń, takich jak depresja, fobia społeczna, nerwica natręctw, choroba afektywna dwubiegunowa, stany lękowe, bezsenność i wiele innych dolegliwości. Dostępne są jedynie na receptę po przepisaniu przez lekarza POZ lub psychiatry, który rozpoznaje charakterystyczne objawy afektywne utrzymujące się dłużej niż przynajmniej dwa tygodnie.
Działanie leków antydepresyjnych skupia się przede wszystkim na przekaźnictwie neurochemicznym w mózgu. Dzięki wywieraniu wpływu na komórki nerwowe są one mniej lub bardziej wrażliwe na wychwytywanie substancji, takich jak dopamina, serotonina czy noradrenalina. To kluczowe neurotransmitery mające znaczący wpływ na samopoczucie. Z tego względu bardzo często ich niedobór powoduje uzupełnienie tych składników, a co za tym idzie wyraźną poprawę nastroju po okresie regularnego stosowania.
Kiedy potrzebne jest leczenie farmakologiczne?
Metody leczenia depresji są bardzo różne, dlatego kluczowe znaczenie ma prawidłowe rozpoznanie choroby i znalezienie jej przyczyny. Im bardziej nasiliły się objawy, tym proces będzie trudniejszy i wymagał większego zaangażowania zarówno po stronie pacjenta, jak i psychiatry, psychoterapeuty czy też najbliższych. Jeśli schorzenie znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie – utrudniają pracę i naukę, wpływają na życie towarzyskie czy też powodują myśli samobójcze, koniecznie będzie włączenie leków antydepresyjnych.
Według licznych opinii specjalistów znakomite efekty może przynieść połączenie psychoterapii z leczeniem farmakologicznym i wspierającymi metodami. Pozwoli to dużo szybciej osiągnąć zamierzone rezultaty i zminimalizować ryzyko nawrotu objawów. Należy jednak pamiętać, że kluczowe znaczenie ma w tym przypadku umiejętne dobranie leków. Z tego względu warto to skonsultować z dobrym specjalistą.