Liszaj na powiece jest zapalną oraz niezakaźną chorobą naszej skóry. Może także zajmować skórę głowy owłosioną, płytki paznokciowe czy też błony śluzowe. Cechuje się także występowaniem bardzo charakterystycznych skórnych zmian o lokalizacji typowej, ze świądem towarzyszącym. Pojawia się u osób pomiędzy trzydziestym a sześćdziesiątym rokiem życia.
Jakie są jego przyczyny?
W zasadzie to nie znamy do końca przyczyn tej choroby. Wydaje się najbardziej prawdopodobne immunologiczne tło, za czym z pewnością przemawia współistnienie częste liszaja z innymi autoimmunologicznymi chorobami, jak na przykład cukrzyca czy też zapalenie wątroby.
Liszaj na powiece również może być sprowokowany poprzez pewnego rodzaju grupy leków. Mogą to być przeciwmalaryczne środki, neuroleptyki, sole złota, uspokajające leki czy też leki przeciwlękowe. Istnieją również pewne doniesienie o pojawieniu się skórnych zmian, które są typowe dla płaskiego liszaja na skutek silnego przeżycia psychicznego wstrząsu.
Objawy liszaja
Choroba ta może mieć przebieg przewlekły czy też ostry. Zmiany skórne w przebiegu płaskiego liszaja zależnie od tego jaką zajmują część ciała, mogą mieć przeróżny charakter.
Na skórze przebierają najczęściej postać płaskich wielobocznych grudek barwy różowej, aż po kolor sinoczerwonawy z powierzchnią nieco połyskującą. Mają zazwyczaj tendencję do zlewania się i niestety są bardzo swędzące. W powiększeniu dużym możemy na ich powierzchni zauważyć nieregularne oraz smugowate zbielenie, które jest nazywane tak zwaną siateczkę Wickhama. Lokalizacją najczęstszą zmian jest nie tylko wspomniana powieka, ale także nadgarstki, przedramiona czy też okolicy stawów skokowych. Ustępują z pozostawieniem pozapalnych przebarwień, bez żadnych blizn.
Jeśli chodzi o obręb błon śluzowych, to w tych okolicach występuje około pięćdziesięciu procent przypadków liszaja. Mogą także być obecne na języku czy też na wargowej czerwieni. Zaznaczyć tutaj musimy, że towarzyszyć im mogą bardzo bolesne nadżerki, jak i także objawy zapalenia dziąseł w towarzystwie złuszczenia się nabłonka.
Występuje także w obrębie płciowych narządów. Wówczas należy dopatrywać się zmian o spłaszczonym charakterze, grudkach barwy fioletowo-czerwonej, nadżerek bądź obrączkowatych zmian.
Warto zwrócić także uwagę na swoje paznokcie. Jeśli mamy liszaj, to stają się one szorstkie, ścieńczałe oraz mają w swoim obrębie podłużne bruzdy.
Na skórze owłosionej głowy możemy zaobserwować rumień oraz przymieszkowe grudki. W przypadku o czasie długim trwania dojść może do trwałej utraty włosków z postawieniem zanikowych blizn.