Liszaj na ustach – jak się go pozbyć?

Liszaj na ustach to choroba przewlekła. Jej objawem są wykwity grudkowe na skórze oraz także na błonach śluzowych. Wystąpić liszaj może nie tylko na ustach, ale także na szyi, twarzy, nogach, jamie ustnej czy też nawet na paznokciach. Leczenie mieć może ogólny charakter, co się wiąże z przyjmowaniem doustnym medykamentów czy też miejscowy charakter, gdy są stosowane kremy oraz maści.

Jak wygląda liszaj?

Liszaj na ustach się objawia wykwitem intensywnym. Przyczyna choroba do dnia dzisiejszego nie jest nam znana. Liszaj u znacznej większości pacjentów ustępuje po około roku w sposób samoistny. Jednak sam dyskomfort, który wynika z tejże przypadłości składnia osoby chore do szukania ulgi, najpierw w sposobach domowych leczenia, lekach bez recepty, a ostatecznie tych przepisanych przez lekarza specjalistę.

Liszaj płaski to choroba o etiologii nieznane, która występuje u ras wszystkich oraz także we wszelkich wiekowych grupach. Jego występowanie jest związane głównie z autoimmunologicznymi procesami. Nie jest zaraźliwy. Jednak może się ujawnić w wyniku stosowania co po niektórych leków.

Na skórze się objawia grudkowymi swędzącymi wykwitami, które są wieloboczne oraz błyszczące (mogą również mieć linijny układ), sinofioletowe lub też czerwone. Wraz z czasem upływającym skórne wykwity zaczynają być brunatne. Wygląd liszaja jest zależy od czasu trwania tej choroby oraz także lokalizacji.

Jak pozbyć się liszaja?

Sposób prowadzenia liszaja zależy od samej postaci choroby oraz także stanu zaawansowania. Ogólne leczenie polega na przyjmowaniu leków doustnie, które wpływają na immunologiczne procesy, które powodują skórne objawy. Są to najczęściej tak zwane kortykosteroidy, a w przypadkach znacznie cięższych jest stosowany metrotreksat w połączeniu z cyklosporyną czy też steroidami. W odmianach, które są umiejscowione na śluzowych błonach, na przykład przy leczeniu płaskiego liszaja w ustnej jamie, są stosowane również sulfony, łącznie z dawkami małymi steroidów.

Leczenie miejscowe opiera się głównie na stosowaniu kremów oraz maści, które zawierają sterydy – tworząc specjalne zamknięte opatrunki, poprawia się zdecydowanie sama efektywność leczenia. W aptekach mamy dostępne maści bez recepty, które z pewnością nam pomogą zmniejszyć swędzenia uczucie. W przypadku zmian w obrębie naszych błon śluzowych ustnej jamy stosowana jest tretinoina, która jest po prosty kwas witaminy A.

Na pewno stosując powyższe leczenie nie będziemy mieli kłopotu z pozbyciem się liszaja raz na zawsze. Cieszy nas ta informacja.