Liszaj płaski jamy ustnej – co należy o nim wiedzieć?

Liszaj płaski jamy ustnej jest chorobą zapalną błon śluzowych, jak i także skóry. Przyczyny schorzenia do końca nie są poznane. Jednak jego występowanie się łączy z autoimmunologicznymi chorobami. Objawy płaskiego liszaja w jamie ustnej to między innymi białe grudki, plamy w kolorze czerwonym z grudkami białymi oraz pękające pęcherze. Dowiedzmy się o nim nieco więcej.

Cóż to za zmiana?

Liszaj płaski jamy ustnej jest bardzo charakterystyczną siateczką w białym kolorze, które się znajduje obustronnie na śluzowej błonie policzków. Liszaj w jamie ustnej najczęściej się pojawia pomiędzy trzydziestym a sześćdziesiątym piątym rokiem życia. Najczęściej dotyczy kobiet. Jego przyczyny powstania nie są wyjaśnione do końca. Samo leczenie jest zależne od konkretnej postaci, jaka jest obecnie u pacjenta. Liszaj płaski zalicza się do przedrakowych stanów o prawdopodobieństwie niskim zezłośliwienia w nowotwór.

Przyczyny

Jak już powyżej zostało wspomniane, przyczyny płaskiego liszaja pozostają cały czas niewyjaśnione. Najczęściej obecnie jest sugerowane autoimmunologiczne podłoże choroby. Liszaj płaski współwystępuje z chorobami autoimmunologicznymi. Możemy wymienić zapalenie jelit, miastenię, cukrzycę, toczeń rumieniowaty, marskość pierwotna wątroby czy też łysienie plackowate.

Co więcej możliwy jest również wpływ leków stosowanych, jak i także sama nadwrażliwość na różnego rodzaju metale. Liszaj płaski w ustach razem z nadciśnieniem oraz cukrzycą tworzy zespół charakterystyczny Grinspana. Może również być związany z depresją czy też lękowymi stanami, niedoborem witamin oraz uwarunkowaniami genetycznymi.

Objawy liszaja płaskiego

W dwudziestu procent przypadków jedynie występują właśnie zmiany w ustnej jamie. Z kolei u połowy pacjentów mamy zarówno widoczne zmiany na skórze, jak i także na błonach śluzowych. Pojawiają się także swędzące oraz czerwone grudki na skórze. Obserwujemy je szczególnie w okolicy naszego nadgarstka po stronie zginaczy.

Bardzo charakterystyczny jest także tak zwany objaw Kobnera. Bezpośrednio po zadrapaniu skóry jest obecny znacznie dłużej odczyn czerwony z grudkami pojawiającymi się wokół. Na śluzowej błonie płciowych narządów są widoczne linijne białe zmiany, które są podobne do tych powstałych w jamie ustnej. Raczej objawy są widoczne i po nich od razu nawet bez wizyty u lekarza jesteśmy w stanie zdiagnozować dolegliwość. Nie oznacza to jednak, że sama wizyta u lekarza nie jest konieczna. Powinniśmy się udać na konsultację, aby wyleczyć swoją chorobę.