Liszaj rumieniowaty – co musimy o nim wiedzieć?

Liszaj rumieniowaty jest rzadką chorobą naszej tkanki łącznej. Może ona przybierać skórną postać czy też postać układową, która atakuje organy wewnętrzne. Do tej pory jeszcze nie poznano przyczyny dokładnej tejże choroby, na którą zapadają dziesięć razy częściej kobiety, niż mężczyźni. Choroba ta jest bardzo ciężka do wykrycia. Na początku objawy jej są trudne do identyfikacji. Leczenie także nie jest zbyt łatwe. Co więcej jej wyleczenie całkowite w ogóle nie jest możliwe.

Co to takiego?

Liszaj rumieniowaty jest także znany jako rumieniowaty toczeń. Ma on podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to nic innego jak to, ze organizm wytwarza przeciwciała, które zamiast walki z antygenami obcymi, zwalczają własne tkanki oraz w nich powodują stany zapalne. Dlaczego tak się naprawdę dzieje? Nie wiadomo tego. Podejrzewa się, że na rozwój tej choroby mogą mieć wpływ różne czynniki. Można tutaj wymienić: wirusy, zmiany hormonalne, stres oraz inne czynniki środowiskowe, jak i także uwarunkowania genetyczne.

Naukowcy także zauważyli, że liszaj się częściej ujawnia pod wpływem słonecznego światła, co po niektórych leków. Znacznie częściej występuje on u kobiet, aniżeli u mężczyzn. Choroba zaatakować może nas w każdym wieku. Najczęściej z liszajem muszą się wzmagać osoby w wieku pomiędzy 20 a 40 lat.

Tak naprawdę to istnieją dwa typu główne tejże rzadkiej choroby. Jest to liszaj krążkowy rumieniowaty, który ma przebieg znacznie łagodniejszy i przybiera skórną postać oraz rumieniowaty liszaj trzewny, który atakuje nasze narządy.

Liszaj krążkowy rumieniowaty

Jest to przewlekły liszaj rumieniowaty. Obejmuje naszą skórę twarzy, owłosioną skórę głowy, uszu, błony śluzowe języka, policzków, jak i także dłonie. Na twarzy w okolicach nosa oraz policzków pojawiają się zmiany rumieniowate brunatnoczerwone, które przypominają często swoim kształtem motyla. Zmiany zanikają bezpośrednio od środka oraz tworzą blizny. Ich powierzchnia sama w sobie jest szorstka oraz także pokryta łuskami.

Liszaj krążkowy rumieniowaty przybierać może bardzo różne postacie. Jest to postać obrzękowa (nie ma blizn), postać przerosłą (wyniosłe zmiany), brodawkującą (blizny są pozaciągane oraz nierówne), odmrozinową (zmiany w fioletowym kolorze pojawiają się na małżowinach usznych, na nosie oraz na rękach) oraz postać rozsianą (zmiany występują poniżej linii naszego karku). Troszkę tego jest. Niestety nigdy nie wiemy czy również nie będziemy się wzmagać z liszajem rumieniowatym. Nikomu tego nie życzymy. Leczenie jest naprawdę trudne.