Liszaj twardzinowy sromu – co to takiego?

Liszaj twardzinowy sromu to choroba o przyczynach niepotwierdzonych. Jest to przewlekły stan zapalny. Przebiega często bezobjawowo. Wśród objawów charakterystycznych zwrócić należy uwagę na występujące porcelanowo-białe zmiany skórne grudkowe. W leczeniu się aplikuje glikokortykosteroidy do miejscowego stosowania, jednak wprowadzić można różnego rodzaju alternatywy dla tejże terapii. Należy zwrócić szczególną uwagę na diagnozę szybką oraz zastosowanie leczenia odpowiedniego pacjentek, które są objęte tym schorzeniem. Zapobiegać to pozwala konsekwencjom, jakie ze sobą niesie choroba ta.

Nawracająca choroba

Liszaj twardzinowy sromu to przewlekła oraz także nawracająca choroba zapalna łącznej tkanki, w której zmiany obejmują obszar zewnętrznych płciowych narządów, a także same okolice odbytu. Może w zasadzie wystąpić w każdym wieku, jednak znaczna większość zachorowań przypada na sam okres około menopauzalny. Sama etiologia twardzinowego liszaja pozostaje nadal w sferze spekulacji, jednak coraz to więcej dowodów wskazuje na autoimmunologiczne mechanizmy jako jedną z ról głównych w patomechanizmie tejże choroby.

U części kobiet, które są dotknięte tymże schorzeniem przebieg jest bezobjawowy. Należy jednak pamiętać, że diagnoza trafna oraz postępowanie odpowiednie terapeutyczne w przypadku tejże chorobowej jednostki są bardzo ważne, ponieważ istnieje naprawdę duże ryzyko bliznowacenia się zmian powstających, a także progresji ich do raka sromu płaskonabłonkowego. Również zalecana jest diagnoza wczesna, wprowadzenie szybkie leczenia oraz także follow-up długotrwały pacjentki, ponieważ remisja spontaniczna w przypadku tejże choroby jest niezwykle rzadko spotykana.

Leczenie

W leczeniu liszaja twardzinowego sromu efekty najlepszy przynosi miejscowa długotrwała terapia przy wykorzystaniu glikokortykosteroidami. To one powodują znaczną kliniczną poprawę oraz także łagodzą wszelkie dolegliwości związane bezpośrednio z chorobą.

Aby móc zapobiec infekcjom zaleca się także stosowanie antybiotyków. Do leków takich należy chociażby Primafucort. Jego skład przynosi naprawdę dobre efekty w leczeniu podstawowej choroby oraz wspomaga także leczenie zakażeń współistniejących wtórnych, które są wywołane przez grzyby oraz bakterie.

Jednak należy pod uwagę brać to, że kremy oraz maści stosowane w tych schorzeniu nie redukują zmian bliznowatych, a jedynie wpływają na zniesienie samych objawów choroby. Podejmując samo leczenie preparatami, zawsze należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia niepożądanych działań. Dlatego też pacjenta, która się poddaje tejże terapii pozostać musi pod kontrolą samego specjalisty. Do niepożądanych działać zaliczyć można tak zwaną atrofię skóry, powstawanie rozstępów, a także samą zwiększoną podatność na grzybicze infekcje. Podczas terapii długotrwałej pamiętać należy o zmniejszeniu samej dawki preparatu, bowiem w przypadku zaprzestania nagłego leczenia pojawić się może tak zwany efekt z odbicia, który się objawia stanem zapalnym nasilonym, zaczerwienieniem oraz wzmożonym bólem.