Liszajec zakaźny – przyczyny choroby oraz zdjęcia

Liszajec zakaźny to bardzo zakaźna choroba skóry, która objawia się żółto-miodowymi strupami na skórze. Leczony przebiega łagodnie i trwa zwykle kilkanaście dni. Jakie są przyczyny choroby? Jak wygląda liszajec zakaźny — zobacz zdjęcia.

Liszajec zakaźny — przyczyny choroby

Liszajec zakaźny (impetigo) wywołują bakterie gronkowca złocistego lub paciorkowca z grupy B, może też być zakażeniem mieszanym obu bakterii. Bakterie atakują powierzchnie skóry, najczęściej na szyi, na twarzy (głównie okolice ust i nosa), a także wokół paznokci rąk. Zmiany chorobowe mogą pojawić się w kilku miejscach jednocześnie.

Liszajec może pojawić się również w miejscach, gdzie doszło do mechanicznego uszkodzenia skóry lub skóra została rozdrapana, np. w miejscu po ukąszeniu owada lub insekta (wesz, pluskwa, itp.).Choroba dotyka głównie osoby żyjące w grupach i sportowców uprawiających dyscypliny kontaktowe, np. boks lub zapasy. Liszaj występuje również często u dzieci w żłobkach i przedszkolach.

Chorobę leczy się miejscowo maściami lub aerozolami z antybiotykami. Czasem wskazany jest również antybiotyk doustny, głównie w przypadkach, gdy liszajec zajął dużą powierzchnię skóry.

Jak wygląda liszajec zakaźny — zdjęcia

U osoby chorej na liszajca, na skórze tworzą się wykwity wypełnione ropą, które przypominają pęcherze. Powierzchnia tych pęcherzy dość szybko wiotczeje i pęka. Wydostająca się z pęcherza ropa zasycha w strupy w kolorze żółto – miodowym.

Wyróżnia się następujące typy liszajca zakaźnego:

  • Liszajec pęcherzykowy, który charakteryzuje się szybko tworzącymi się małymi i dużymi pęcherzami o zwiotczałej powierzchni. Przy tym typie liszajca nie dochodzi do powiększenia się węzłów chłonnych.
Krem na liszajec
Liszaj u dziecka
  • Zapalenie mieszków włosowych, inaczej gronkowcowy liszajec mieszków włosowych, który obejmuje duży obszar skóry.
Zapalenie mieszków włosowych - 5 schorzeń, które można pomylić z ...
Gronkowcowy liszajec mieszków włosowych
  • Niesztowica, czyli głęboko umiejscowione owrzodzenia skóry, którym towarzyszą powiększone okoliczne węzły chłonne.
Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie. Czym jest ...
Niesztowica