Dieta ketogeniczna jest dietą niskowęglowodanową oraz wysokotłuszczową. Podczas jej stosowania tłuszcz stanowi znaczną większość dostarczanej energii organizmowi. Jak przeprowadzić prawidłowo dietę ketogenną?
Co jemy na co dzień?
Na co dzień spożywamy najczęściej około 50 procent węglowodanów, około 35 procent tłuszczów i 15 procent białka. Dieta ketogeniczna zmienia te proporcje. Cel takiego działania to osiągnięcie ketozy, a więc stanu spalania efektywnego zapasów tłuszczu, który się znajduje w organizmie. Stężenie ketonowych ciał we krwi wówczas jest znaczne większe niż stężenie glukozy, a to ma wpływ na ograniczenie odczucia sporego głodu. To właśnie w diecie ketogennej węglowodany są niepożądane. Są one odpowiedzialne za wahania insuliny, a w samej konsekwencji napady apetytu wilczego.
Jakich efektów można się spodziewać?
Dieta ketogeniczna nie była początkowo stosowana w celu utraty wagi, a tak naprawdę w żywieniu dzieci, które są chore na padaczkę lekooporną oraz takie na rzadkie schorzenia genetyczne oraz metaboliczne. Obecnie ketogenna dieta jest stosowana często przez sportowców. Taki właśnie sposób odżywiania gwarantuje redukcję zdrową masy ciała. Jest to jeden kilogram na tydzień. Jednak pamiętajmy o tym, że dieta ketogeniczna nie może być stosowana przez osoby, które mają problemy z trzustką, wątrobą oraz nerkami.
Co jeść w ketogenicznej diecie?
Gdy stosujemy dietę ketogenną, ograniczyć należy spożywanie węglowodanów do pięćdziesięciu gramów dziennie. Przyjmować je najlepiej pod postacią warzyw, które dostarczą nam jednocześnie wiele witamin oraz minerałów. Należy zwrócić uwagę na to, że limit dzienny węglowodanów wyczerpać może spożyciem już dwóch kromek pieczywa razowego. Produkty, które w diecie ketogenicznej dostarczają tłuszczów powinny być bardzo zróżnicowane. Dosyć złym pomysłem jest bazowanie jedynie na zwierzęcych tłuszczach. Tłuszcze zdrowe znajdują się nie tylko w rybach i w mięsie, ale także w oliwie z oliwek, orzechach, oleju lnianym, nasionach, pestkach oraz awokado.
Oczywiście gotowe jadłospisy diety ketogenicznej znajdziemy w sieci. Jednak czy warto z nich korzystać? Można się z nimi zapoznać, ale lepiej i rozsądniej będzie udać się na wizytę do dietetyka. Konsultacja z dietetykiem jest odpowiedzialnym podejściem. Dietetyk wykona nam badania i będzie w stanie przewidzieć pewne bardzo ważne kwestie. W innym wypadku sami możemy popełnić jakiś błąd i co za tym idzie nabawimy się poważnych dolegliwości czy też co gorsza dopadnie nas po pewnym czasie efekt jojo. Uważajmy na ten efekt, ponieważ cały nasz wysiłek pójdzie na marne.