Na czym polega odbudowa zębów i kiedy się na nią zdecydować?

Zęby to bardzo ważny element nie tylko w kwestii mimiki i wyglądu twarzy, ale również ze względu na ich funkcję. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że nie czujemy się komfortowo z ukruszonym lub osłabionym zębem, który nie prezentuje się estetycznie i w dodatku jest bardziej wrażliwy, niż pozostałe. W takiej sytuacji nie musimy borykać się z podobnym problemem – jeżeli zdecydujemy się na odbudowę zębów, możemy sprawić, że będą prezentować się bardzo dobrze i jednocześnie staną się mocniejsze i odporniejsze na kolejne potencjalne uszkodzenia.

1. Na czym polega odbudowa zębów?

2. Odbudowa zęba – kiedy się na nią zdecydować?

3. Jak przygotować się do odbudowy zęba?

4. Jak wybrać odpowiedniego stomatologa?

Na czym polega odbudowa zębów?

Odbudowa zębów to proces mający na celu zniwelowanie efektów choroby, uszkodzeń mechanicznych lub wad rozwojowych uzębienia człowieka. Ma ona zarówno funkcję estetyczną, jak i użytkową – z wyrównanymi zębami jest nam zwykle łatwiej funkcjonować. Istnieje wiele różnych sposobów na odtworzenie ubytku i poprawienie kondycji zębów. Do najczęściej wykorzystywanych zaliczymy takie procedury, jak:

  • odbudowa zęba kompozytem: szczególnie popularna przy uszkodzeniach o niewielkiej powierzchni i głębokości;
  • odbudowa zęba przy pomocy włókna szklanego: często wykorzystywana do niwelowania ubytków po urazach mechanicznych i leczeniu kanałowym, szczególnie w obrębie zębów przednich;
  • odbudowa po leczeniu kanałowym: wykonywana przy użyciu materiału światłoutwardzalnego;
  • odbudowa na korzeniu zęba: polega na odbudowaniu korony zęba na jego zdrowym korzeniu, np. w formie licówek;
  • odbudowa zęba na specjalnym sztyfcie: wykonywana przy utracie korony zęba lub osłabionym korzeniu.

Odbudowa zęba – kiedy się na nią zdecydować?

Nie da się ukryć, że problemy z zębami to nie tylko kwestia wygody, ale również estetyki. Szczególnie dotyczy to odbudowy zębów przednich, które często są widoczne gdy mówimy, jemy czy uśmiechamy się. Z tego względu warto zdecydować się na wzmocnienie uzębienia lub implanty zębowe zawsze wtedy, gdy nie czujemy się pewnie lub komfortowo ze swoim obecnym stanem jamy ustnej. Podczas wizyty u stomatologa zostanie on dokładnie zbadany, a sam specjalista powie nam, która z metod będzie najbardziej odpowiednia dla naszych potrzeb.

Jak przygotować się do odbudowy zęba?

Pierwszym krokiem na drodze do odbudowy zęba jest zawsze konsultacja z dentystą. To on obejrzy nasze uzębienie i zadecyduje, czy mamy wykonać jakieś badania lub przygotować się w konkretny sposób do zabiegu. Zaproponuje nam również najlepszą możliwą metodę poprawienia wyglądu i trwałości powierzchni zębów. W zależności od wykorzystanego sposobu możemy odczuwać mniejszy lub większy dyskomfort i ból. Zwykle dotyczy to sytuacji, w których ze względu na duży ubytek musimy zdecydować się na bardziej inwazyjne sposoby na odbudowę zęba. Niewykluczone również, że po odbyciu samej procedury będziemy musieli pojawić się na wizycie dodatkowej, celem sprawdzenia efektów.

Jak wybrać odpowiedniego stomatologa?

Jeżeli chcemy odbudować zęby na włóknie szklanym lub w dowolny inny sposób, najpierw musimy znaleźć odpowiedniego specjalistę. Najlepiej, jeżeli możemy zrobić to u tego samego lekarza, u którego już leczymy swoje zęby – dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o jakość świadczonej usługi. W sytuacji, gdy nie mamy takiej możliwości, zawsze warto spytać o pomoc rodzinę lub znajomych – być może ktoś będzie w stanie polecić nam miejsce, w którym stomatolog profesjonalnie i delikatnie podejmie się wypełnienia ubytków w naszych zębach.

Tagged