Nużeniec to pasożyt, który bytuje na skórze. Jego nazwa może być kojarzona z osłabieniem czy też ze zmęczeniem, ale wprowadza w błąd. Zapoznajmy się z nim nieco dokładniej, a szczególnie z kwestią jaką jest nużeniec leczenie.
Zakażenie nużeńcem ludzkim
Nużeniec to przeciwieństwo do niedźwiedzi. Misie słodko zasypiają zimą, a aktywne są w lecie. Z kolei nużeniem latam się wycofuje w zakamarki jak najciemniejsza, a zimą ma naprawdę szerokie pole do popisu.
Skupmy się jednak na zagadnieniu jakim jest nużeniec leczenie. Walkę z tym pasożytem powinniśmy podjąć jak najszybciej. W innym wypadku skolonizuje nam spore partie naszego ciała i właśnie te wszystkie partie należy objąć szczególnym leczeniem. Może okazać się to żmudnym, czasochłonnym oraz drogim leczeniem. Im powierzchnia zaatakowana ciała jest mniejsza, tym będzie znacznie łatwiej o zwycięstwo.
Leczenie typowe polega na niczym innym jak na zastosowaniu maści z antybiotykami. Łagodzą one znacznie stany zapalne. Bardzo często stosuje się także kortykosteroidy. Jednak te środki działają głównie objawowo. Nużeńcowi samemu w sobie mogą nie dać bardzo często rady. Znaczne lepiej sobie radzą preparaty, które zawierają tak zwany metronidazol oraz także krem siarkowy czy też spirytusowe środki do przemywania skóry. Nużeniem po prostu jest wrażliwy na obecność tychże substancji. Możemy używać do mycia siarkowego mydła, ale raczej w sposób ostrożny, ponieważ skóra dotknięta nużeńcem jest bardzo często przesuszona oraz także ma skłonności do łuszczenia się.
Profilaktyka zakażenia nużeńcem
Jest szczególnie ważna w przypadku osób, które już przeszły inwazję nużeńca oraz teraz się chcą uchronić przed zachorowaniem kolejnym. Sprowadza się także do utrzymywania skrupulatnego higieny, używania osobnych ubrań, ręczników oraz także kosmetyków. Nawet ręczniki, które wiszą w łazience od różnych domowników nie powinny się ze sobą stykać. Uważajmy również także, czy w kosmetycznych gabinetach są w sposób odpowiedni sterylizowane narzędzia. Także należy regularnie, a najlepiej codziennie wietrzyć naszą pościel oraz zmieniać często powłoczki na czyste. Tak naprawdę dwa razy w roku materac z łóżka powinniśmy wynieść na dwór. Latem materac należy wystawić na działanie bardzo silnych słonecznych promieni, a zimą na mróz siarczysty.
Jak widzimy na załączonym obrazku powinniśmy zarówno zadbać o odpowiednie leczenie, ale także niezmiernie ważna jest profilaktyka. Co jak co, ale wszystko to ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Im wcześniej pozbędziemy się pasożyta, tym lepiej.