Nużeniec na twarzy – omówienie oraz sposoby leczenia

Nużeniec na twarzy nie jest na pewno błahostką. Musimy zwrócić na niego uwagę i podjąć się diagnozy u lekarza, a do tego zastosować odpowiednie leczenie. Zacznijmy jednak od początku.

Czym jest nużeniec?

Nużeniec jest roztoczem pasożytniczym, który wywołuje chorobę nazywaną nużycą. Nie tylko występuje u człowieka, ale także u zwierząt. Skóra ludzi kolonizuje najczęściej nużeniec ludzki. Tenże pasożyt żeruje w łojowych gruczołach skóry oraz także mieszkach włosowych. Odżywia się od lipidami oraz komórkami naskórka. Badania wskazują na to, że nosicielem nużeńca jest sześćdziesiąt procent osób dorosłych oraz dziewięćdziesiąt procent seniorów.

Obecność nużeńca wcale nie musi się wiązać z poważnymi objawami chorobowymi. Niekiedy na skórze pojawiają się spore zmiany. Bardzo często są one mylone z alergiami. Nużyca u ludzi wymaga leczenia, inaczej doprowadzić może do sporych powikłań, jak na przykład do zaostrzenia objawów różowatego trądziku.

Przyczyny nużeńca

Po zarażeniu się nużeńcem dochodzi przez kontakt z przedmiotami, których zarażony używał czy też kontakt ze skórą nosiciela. Nużeniec się przenosi razem z kurzem. Można zarazić się nim na przykład w salonie kosmetycznym czy też w salonie fryzjerskim. Jednak przy korzystaniu z testerów w drogerii również można się nim zarazić. Człowiek nie może zarazić się od zwierząt, ponieważ nużeniem jest swoisty dla konkretnego gatunku.

Wykrycie nużeńca na skórze wcale nie jest jednoznaczne z nużycą. Dopiero namnożenie się patologiczne tego pasożyta wywołuje objawy choroby. Warunkiem do tego sprzyjającym jest obniżenie odporności organizmu. Dlatego też nużeniem występuje częściej u cukrzyków, alergików, starszych osób czy też osób, które żyją w ciągłym stresie. Szczególnie sobie upodobał skórę, która jest skłonna do łojotoku, ponieważ do rozwoju jednak potrzebuje środowiska wilgotnego. Zatem atakuje osoby mające zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz lipidowej.

Objawy nużeńca na twarzy

Nużeniec na twarzy na pewno narusza ochronną barierę skóry oraz jest przyczyną stanu zapalnego. Powoduje samo rozszerzenie się naczyń krwionośnych, obrzęk, przekrwienie skóry czy też rumień. Blokuje także przewody, które wyprowadzają łojowe gruczoły oraz także ujścia włosowych mieszków. Tym samym doprowadza się do rogowacenia nadmiernego naskórka. Jego odchody znacznie podrażniają ujścia łojowych gruczołów, wzmagając produkcję samego sebum. Na pewno znacznie się przyczynia do tworzenia się zaskórników. Skóra się łuszczy, mogą się pojawić na niej liczne grudki, krostki czy też ropne wypryski. Osoba, która jest nużeńcem zainfekowana odczuwa znaczne swędzenie czy też delikatne łaskotanie naszej skóry.

Dodaj komentarz