Zależnie od miejsc, które nam zaatakuje pasożyt w postaci nużeńca, objawy dotyczyć mogą skóry twarzy, oczu czy też skóry głowy. Z uwagi na symptomy mają przeróżne nasilanie oraz występują w bardzo różnych konfiguracjach, mylone bywają z innymi chorobami. Bardzo często nużeniec objawy na twarzy mogą być poważne.
Objawy na twarzy
Nużeniec objawy na twarzy w pewnym sensie naruszają ochronną barierę skóry oraz jest także przyczyną zapalnego stanu. Powoduje na pewno rozszerzenie krwionośnych naczyń, obrzęk, przekrwienie skóry oraz także rumień. Blokuje przewodu, które wprowadzają łojowe gruczoły oraz także ujścia włosowych mieszków, doprowadzając jednocześnie do rogowacenia nadmiernego naskórka. Odchody niestety podrażniają ujścia łojowych gruczołów, wzmagając samą produkcję sebum. Przyczynia się do niczego innego jak do tworzenia zaskórników. Skóra się łuszczy, mogą się pojawić na niej krostki, ropne wypryski lub też grudki. Osoba, która jest zainfekowana nużeńcem odczuwa swędzenie, jak i także łaskotanie skóry.
Nużeniec w oku
Oczna postać nużycy się objawia uczuciem piasku oraz suchości oka, ich opuchlizną, zaczerwieniem czy też swędzeniem. Oczy mogą być bardzo wrażliwe na światło oraz mogą łzawić. Nużeńce powiek na pewno powodują stany zapalne przewlekłe oraz są one przyczyną jęczmieni nawracających oraz także gradówek. Dla ich obecności charakterystyczne jest wypadanie brwi czy też rzęs.
Nużeniec na głowie
Skóra głowy swędząca, szczególnie nocą, może również świadczyć o nużycy. Skóra łuszczy się oraz niestety pojawia się również łupież. W co po niektórych przypadkach zaczynają wypadać nam włosy, co mylone może być z innymi rodzajami łysienia, na przykład łysieniem plackowatym. Może również dojść do zapalenia włosowych mieszków oraz pojawienia się krostek czerwonych na naszej skórze.
Leczenie antybiotykami
Z uwagi na bakteryjne nadkażenia gronkowcami oraz paciorkowcami, którym na pewno sprzyja nużeniem, leczenie samo w sobie bardzo często polega na podawaniu specjalnych antybiotyków. Pasożyt sam w sobie jednak jest na nie odporny. W związku z tym opierać nie można sposoby jego zwalczania na doustnych antybiotykach.
Wdrażane jest miejscowe leczenie, na przykład przy pomocy preparatów, które w swoim składzie mają iwermektynę. Jest to lek o przeciwpasożytniczym działaniu oraz działaniu przeciwzapalnym. Również są stosowane kremy oraz maści.
Czas kuracji trwa od dosłownie kilku tygodni nawet do kilku miesięcy, ponieważ leki jedynie działają na dorosłe nużeńce. Na młode niestety nie.