Pękające naczynka na nogach to inaczej wenulektazje. Pielęgnacja przy pajączkach dostarczać powinna środków, które obkurczają naczynka oraz jednocześnie użycia środków wzmacniających.
Rodzaje pajączków
Nasze nogi mogą szpecić dokładnie dwa rodzaje naczynek rozszerzonych. Pierwsze to pajączki śródskórne. Są to pajączki poszerzone do średnicy około milimetra włosowate naczynka zlokalizowane tuż pod skórą. Mają zazwyczaj kolor niebieskosiny czy też brunatnoczerwony. Nie są w żadnym wypadku wyczuwalne pod palcami.
Drugi rodzaj to siateczka podskórna. Są to żyły cienkościenne, które znajdują się w warstwie głębokiej skóry, które pod wpływem przeróżnych czynników poszerzają się do około trzech milimetrów. Tworzą pod skórą bardzo wyraźną siateczkę niebieską. Mogą się pojawiać na udach oraz łydkach. Same w sobie raczej nie są groźne. Pojawienie ich sygnalizuje, że za jakiś czas dojść może do niewydolności żylnej dolnych kończyn.
Skąd się to bierze?
Pękające naczynka na nogach pojawić się mogą zarówno w różnym wieku, jak i także z innych powodów. Na pękające naczynka narażone są osoby, u których występowały w rodzinach choroby żył, ponieważ wtedy i naczynka włosowate i żyły mogą być po prostu od urodzenia słabsze. Za sprawą hormonalnych zmian, które osłabiają ścianki naczynka i zmniejszają jednocześnie ich zdolność do kurczenia się oraz rozciągania. Problemy z tą przypadłością mogą mieć zarówno kobiety w ciąży, jak i także kobiet w okresie menopauzy. Kobietom w wieku dojrzewania również się przytrafiają.
Jak leczyć pękające naczynka na nogach?
Istnieje w zasadzie kilka metod, dzięki którym zlikwidować można naczynka rozszerzone na nogach. Sam dobór metody leczenia oraz także efekty są zależne od tego, czy jest to naczynko pojedyncze, czy też utrwalony rumień. Jednym z wykonywanych najczęściej zabiegów jest tak zwana skleroterapia, podczas której lekarz nam wstrzykuje preparaty, które powodują zarastanie się naczynka. Jeśli naczynko jest niewielkich rozmiarów, to wystarczy nam jedna wizyta, ale się zdarza, że zabieg powtarzać należy kilka razy.
Odmianą skleroterapii jest tak zwana piankowa skleroterapia Tessariego. Polega ona na wstrzykiwaniu do naczynka spienionego farmakologicznego środka. Zamyka ona sam przepływ krwi i to dzięki temu siatka pajączków zanika całkowicie.
Jak widać możliwości są i jest ich naprawdę wiele. Wystarczy skontaktować się z lekarzem, aby dobrał dla nas odpowiednią metodą leczenia. Wiadomo, że każdy przypadek jest inny i musimy mieć to na względzie.