Płytki do łazienki — jak optycznie powiększyć nimi przestrzeń?

Kafelki łazienkowe w pierwszej kolejności powinny być funkcjonalne. Jednak nie mniejsze znaczenie ma aspekt wizualny. Ponadto wybór odpowiednich płytek do łazienki może optycznie ją powiększyć. Jest to szczególnie ważne przy niewielkich przestrzeniach. Dziś podpowiadamy, jakie kafelki wybrać, by uzyskać taki efekt.

Kilka praktycznych sposobów na to, jak optycznie powiększyć łazienkę za pomocą płytek

Wybór kafelek łazienkowych to nie lada wyzwanie. Oprócz koloru czy wzoru oraz wariantu z połyskiem lub bez musisz też dobrać odpowiedni format. Do tego nie bez znaczenia są również właściwości płytek ich klasa i rodzaj. 

Dobrze dobrane płytki do łazienki pomogą ci stworzyć spójne i harmonijne wnętrze. Jednak przy ich pomocy możesz też optycznie powiększyć urządzaną przestrzeń. Jest to szczególnie ważne przy niewielkich łazienkach.

Duże płytki

Wielkoformatowe kafelki do łazienki są nie tylko modne, ale również funkcjonalne. Wariant z cienką, wręcz prawie niewidoczną fugą (np. kolorystycznie zgraną z odcieniem płytek) sprawi, że niewielkie pomieszczenie optycznie wyda się większe. 

Sposób ułożenia

Jak się okazuje, sposób ułożenia płytek również ma tu duże znaczenie. Prostokątne płytki ułożone poziomo optycznie poszerzą wybraną przestrzeń. Efekt podbiją kafelki z delikatnym linearnym wzorem.

Ciemny akcent

Czy ciemne płytki do niewielkiej łazienki to dobry pomysł? Tak, pod warunkiem, że postawisz na akcent np. w postaci jednej ściany lub pasa dekoracyjnego. W ten sposób w pionowym układzie optycznie podwyższysz sufit, w poziomym zaś poszerzysz przestrzeń.

Odpowiednie wzory

W małych pomieszczeniach również warto stawiać na mozaiki czy płytki z wzorami. Trzeba jednak robić to z głową. Do niewielkich wnętrz wybierz dekoracyjne kafelki w stonowanych kolorach. Postaraj się także o to, by nie zdominowały ściany. Używaj ich raczej jako niewielkich dodatków, np. pas dekoracyjny poziomy lub pionowy, albo obudowanie wanny czy stelażu WC.

W uzyskaniu upragnionego efektu pomogą ci płytki łazienkowe na Home100.pl.

Nie tylko płytki — te triki też mają znaczenie!

Jednak efekt uzyskany za pomocą odpowiednio dobranych płytek możesz dodatkowo podkreślić. Jak to zrobić? W niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się dekoracyjne listwy LED czy rzędy halogenów, które umożliwią ci dowolne ustawienie źródła światła.

Dobrym rozwiązaniem będzie też duże lustro bez masywnych i widocznie zaznaczonych ram. Jeśli tylko masz taką możliwość postaw na zwierciadło pozbawione obramowania. W niewielkich wnętrzach najlepiej też wybrać podwieszaną misę WC z zabudowanym stelażem oraz kabinę typu walk-in.

Modnie i funkcjonalnie

Łazienka z reguły bywa jednym z bardziej problematycznych wnętrz do urządzenia. Z jednej strony zależy nam na tym, by prezentowała się estetycznie, z drugiej powinna być przede wszystkim funkcjonalna. 

Jeśli do zagospodarowania masz niewielką powierzchnię, urządzanie zacznij od wybrania odpowiednich płytek łazienkowych. Dzięki temu stworzysz wnętrze, które optycznie będzie wydawało się większe. Całość dopełnij odpowiednią armaturą i dodatkami, a efekt prawdopodobnie zachwyci każdego, kto przed wykończeniem chociaż przez chwilę pomyślał, że to małe wnętrze!

Tagged