Podologia – co dokładnie kryje się za tą nazwą?

Podologia to taka dziedzina nauki, w której najważniejszą rolę odgrywają kończyny dolne człowieka. Chociaż bardziej zalicza się ją do kosmetologii niż do medycyny – ludzie przychodzą do podologa z problemem i mają tak samo nadzieję na to, że uda im się uzyskać pomoc. Pod tym względem więc można powiedzieć, że podologia jest tak samo istotna i potrzebna, jak dermatologia czy ortopedia. Jeżeli człowiek ma problemy na przykład z wrastającymi paznokciami u stóp to trudno jest mu prowadzić normalne życie – dlatego też warto wiedzieć, do kogo można się wybrać z tą dolegliwością. 

Podologia zajmuje się chorobami wirusowymi – najczęściej jest to oczywiście grzybica w obrębie paznokci, która niestety wciąż przytrafia się wyjątkowo często. Można się nią łatwo zarazić na basenie, na siłowni i w każdej przestrzeni publicznej, gdzie przebywamy boso. Zapotrzebowanie na usługi podologa będzie więc tylko rosło, bo samodzielnie nie jesteśmy raczej w stanie zwalczyć grzybicy, która niestety lubi też nawracać. Kuracja trwa długi czas i bywa niestety nieskuteczna, jeżeli nie stosujemy się do wszelkich zaleceń.


Z czym jeszcze pomoże nam podolog? 

Podologia poznań to także chociażby nadmiernie zrogowaciałe pięty. Niektórzy ludzie bardzo się tego wstydzą, chociaż nie ma żadnego powodu, aby tak do tego podchodzić – to zupełnie normalna sprawa. Jeżeli nie chcemy samodzielnie męczyć się z nawilżaniem i złuszczaniem naszych pięt – podolog nam pomoże i dodatkowo wytłumaczy nam też, jak lepiej dbać o nie w przyszłości. 

Podologia powinna Cię zainteresować, jeżeli walczysz z nadmiernym poceniem się stóp lub masz wspomniane już wcześniej, wrastające paznokcie. Nie próbuj poradzić sobie z nimi we własnym domu, bo możesz tylko pogorszyć sytuację – a ból bywa tutaj naprawdę bardzo silny. Nie ryzykuj uszkodzenia płytki paznokcia lub rozwoju infekcji i zapisz się na wizytę – dzięki temu szybciej się z tym uporasz. 


Jaki powinien być dobry podolog? 

Podologia nie jest zawodem dla każdego, bo tutaj trzeba na pewno wykazać się empatią i zrozumieniem – ludzie przychodzą do nas z problemami, które dla nich są wstydliwe i nie możemy w żaden sposób okazywać krytyki czy dezaprobaty. Dolegliwości, którymi zajmuje się podolog są zbyt często określane jako coś, co wynika z zaniedbania – a wcale nie musi to być prawda i nawet, jeżeli by tak było to dany człowiek w dalszym ciągu potrzebuje pomocy i zwraca się o nią właśnie do nas. Warto dobrze się zastanowić nad tym, czy podologia to na pewno zawód dla nas. 

Tagged