Porady i triki odkurzania domu, które ułatwią Ci codzienne sprzątanie

Większość z nas zgodziłaby się ze stwierdzeniem, że odkurzanie to nie fizyka kwantowa i jest dość proste. Jedyne, co trzeba zrobić, to włączyć odkurzacz i… odkurzyć, zgadza się? Nie do końca, przynajmniej jeśli chcemy zrobić to dobrze. Aby ułatwić proces sprzątania, poniżej zebrane zostały triki i porady dotyczące odkurzania.

Ogólne porady dotyczące odkurzania

W pierwszej kolejności, zanim zaczniemy obwiniać odkurzacz o to, że mieszkanie nie jest odpowiednio czyste, powinniśmy zrozumieć, że jest to tylko urządzenie, którego zadaniem jest pomóc nam w sprzątaniu. Odwdzięczmy się zatem i również pomóżmy w jego pracy. Możemy to zrobić za pomocą częstego odkurzania, w szczególności dywanów oraz wykładzin. To właśnie one są największym zbiorowiskiem śmieci i kurzu. Ze względu na swoją strukturę, te śmieci, które już się tam dostały, nie będą tak łatwo chciały się wydostać. Odkurzajmy zatem często i przede wszystkim dokładnie, dzięki czemu kurz nie zdąży się osiedlić i łatwiej będzie go wydostać. 

Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju odkurzacza korzystamy; starego, nowego, na kablu czy bezprzewodowego, koniecznie musimy kontrolować pojemnik/worek, do którego trafiają kurz oraz śmieci. Jeżeli odkurzacze Electrolux będą przepełnione, to nie mamy się, co łudzić, że mieszkanie zostanie poprawnie odkurzone. 

Jaka cecha łączy ze sobą wszystkie dostępne w sprzedaży odkurzacze? Niekoniecznie przyjemny zapach, jaki pozostaje po zakończonym odkurzaniu. Taki efekt może być spowodowany zabrudzonym filtrem lub w ogóle jego brakiem. Jednak z łatwością można temu zaradzić. Wystarczy skorzystać z jednej z niżej wymienionych metod:

  • aby zneutralizować nieprzyjemny zapach, można wrzucić niewielką ilość proszku do pieczenia do worka/pojemnika;
  • innym sposobem jest zmiana zapachu – wystarczy użyć olejku zapachowego w ten sam sposób, jak w poprzedniej metodzie proszku do pieczenia. 

Na co zwrócić uwagę przed zakupem odkurzacza?

Skoro wiemy już, w jaki sposób poprawnie odkurzać oraz jak pozbyć się niekoniecznie przyjemnych zapachów z odkurzacza, przyszedł czas na to, aby wybrać odpowiedniego towarzysza sprzątania. Aby jednak wybrany odkurzacz spełniał nasze oczekiwania, musimy zastanowić się, jakie cechy powinien on posiadać. Dlatego poniżej znajduje się lista cech, jakie mogą różnić odkurzacze Electrolux.

  • Jednym z takich podstawowych pytań, jakie powinniśmy sobie zadać jest – jak pojemny ma być pojemnik/worek? Dla przykładu można wspomnieć o odkurzaczu Dyson V8, którego pojemność wbudowanego pojemnika wynosi nieco ponad pół litra, co jak na odkurzacz ważący troszkę więcej niż 2,5 kilograma, jest całkiem sporą przestrzenią, w której zmieścić się mogą śmieci.
  • Inną cechą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest to, czy odkurzacz będzie na kablu czy też bezprzewodowy, tak jak odkurzacz bezprzewodowy Bosch. Zaletą bezprzewodowego odkurzacza jest brak kabla, który zwykle pląta się nam pod nogami. Często również taki kabel jest po prostu za krótki. Dzięki braku okablowania nie będziemy musieli przepinać wtyczki z gniazdka do gniazdka podczas pracy, co ułatwi i przyspieszy cały proces sprzątania.
  • Kolejnymi czynnikami, jakie mogą wpływać na komfort użytkowania są: poziom hałasu, możliwość regulacji ssania odkurzacza, moc czy czas pracy w przypadku odkurzaczy bezprzewodowych. Jednak niezależnie od naszego wyboru wciąż powinniśmy stosować się do podstawowych zasad użytkowania sprzętu, tak, aby mógł on być jak najbardziej wydajny.
Tagged