Poznaj 4 możliwe przyczyny mrowienia rąk i nóg

Mrowienie rąk i nóg to częsta dolegliwość, z którą choć raz w życiu zetknął się właściwie każdy. W większości przypadków jest to niegroźna przypadłość, który łatwo można zniwelować. Zdarza się jednak, że sygnalizuje poważniejszą chorobę. O czym świadczy mrowienie rąk i nóg? Poznaj najczęstsze przyczyny.

Mrowienie rąk i nóg jako dolegliwość zawodowa

Jeśli pojawiło się u Ciebie drętwienie rąk i nóg, pierwsze co należy zrobić, to zrewidować swój styl życia. Jeśli codziennie spędzasz długie godziny za biurkiem właściwie w bezruchu, to bardzo możliwe, że to jest przyczyna wystąpienia dolegliwości. Warto zwrócić uwagę, czy podczas trzymania palców na klawiaturze, czy na myszce, krawędź biurka nie uciska przedramienia. Jeśli tak się dzieje, dopływ krwi do dłoni jest ograniczony i skutkuje drętwieniem. 

Podczas pracy biurowej warto robić częste przerwy, by móc wstać, przeciągnąć się czy wykonać kilka prostych ćwiczeń, które usprawnią krążenie krwi w ciele i zniwelują efekt mrowienia rąk i nóg.

Mrowienie rąk i nóg w dyskopatii

Efekt „mrówek” w rękach i nogach towarzyszy często różnorodnym zmianom zwyrodnieniowym w obrębie kręgosłupa. Jego nieprawidłowa budowa lub skrzywienie w odcinku lędźwiowym czy krzyżowym może owocować drętwieniem nóg. Zwyrodnienia w okolicy kręgosłupa szyjnego wywołują natomiast mrowienie w rękach.

W takiej sytuacji najlepszym postępowaniem będzie udanie się do ortopedy i/lub fizjoterapeuty, by zaproponowali najskuteczniejsze w naszym przypadku postępowanie. W łagodniejszych przypadkach sprowadzi się ono do masaży czy ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Mrowienie rąk i nóg przy niedoborze magnezu

Mrowienie rąk i nóg pojawia się też często w przypadku niedoboru magnezu w organizmie. Mogą towarzyszyć temu skurcze mięśni oraz bolesne skurcze nóg w nocy. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się tej dolegliwości jest sięgnięcie po magnez. Wśród wielu propozycji na rynku, dobrym wyborem będzie Magnefar B6 Bio, lek dostępny bez recepty, który oprócz wysoko przyswajalnego cytrynianu magnezu, zawiera witaminę B6. Preparat pomaga uzupełnić niedobory magnezu, co może przyczynić się do złagodzenia mrowienia w kończynach. 

Mrowienie rąk i nóg w problemach krążeniowych

Mrowienie rąk i nóg może być też objawem chorób układu krążenia. Nagła dolegliwość pojawiająca się w lewej ręce to częsty sygnał zawału serca. „Mrówki” pojawiają się też u pacjentów chorujących na miażdżycę czy systemowe zapalenie naczyń.

Jak widać, przyczyn mrowienia rąk i nóg jest sporo, jednak u zdecydowanej większości osób są one niegroźne i zazwyczaj związane z koniecznością zwiększenia dawki ruchu i/lub uzupełnienia diety o magnez i witaminy z grupy B. Jeśli jednak ta dolegliwość pojawiła się u Ciebie, zawsze warto skontaktować się z lekarzem, by podjąć najwłaściwsze działania.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Tagged