Pralki to produkty pierwszej potrzeby, niezbędne w każdym domu. W sklepach znajdziemy pralki ładowane od góry i z boku, pralki oferujące niskie zużycie wody, pranie bąbelkowe, zdalne sterowanie smartfonem, energooszczędne. Pralki automatyczne można łatwo dostosować do swoich potrzeb, jeśli tylko wiesz, na co zwracać uwagę. Czy istotny jest poziom hałasu, maksymalna prędkość wirowania, pojemność? Na co zwracać uwagę wybierając pralkę? Jakie mamy ich rodzaje? Jakie są dostępne funkcje?
Poszczególne pralki i ich rodzaje
Pralka w gospodarstwie domowych stanowi podstawę funkcjonowania. W zależności od jej rodzajów i funkcji może nie tylko służyć do samego procesu prania, ale także posiadać opcję suszenia. Dzięki temu na samym końcu pozostanie nam jedynie łatwe prasowanie.
Na rynku do zakupienia jest głównie pralka wolnostojąca. Jeśli jesteśmy zwolennikami samodzielności, możemy kupić pralki wirnikowe, w których bęben się nie obraca, a do prania używany jest wirnik. Wymagają one jednak samodzielnego podażu wody. Dlatego bardziej popularna jest zdecydowanie pralka automatyczna.
Kolejny podział to kierunek otwierania drzwiczek. Pralka ładowana może być z góry lub mamy pralkę ładowaną z przodu. Dodatkowo możemy zakupić pralko-suszarki pełniące jednocześnie funkcje prania i suszenia.
Pojemność ma znaczenie
Każda pralka powinna być dostosowana do naszych potrzeb. Podstawowym parametrem, na jaki zwracamy uwagę jest pojemność bębna. Przyjmuje się, że dla standardowego gospodarstwa optymalną wartość stanowi ok 7-8kg. Dla większych rodzin polecana jest pojemność ok 10 kg. Jednakże należy wziąć pod uwagę fakt, że często dokonujemy mniejszych cykli krótkiego prania lub też mamy tendencję do ładowania bębna do oporu, co nie jest szczególnie zalecane. Dlatego też trzeba jasno określić ile rzeczywiście ubrań pierzemy i dobrać pod tym kątem najlepsze pralki automatyczne.
Parametry wyboru
Przy zakupie pralki, prócz pojemności, należy zwrócić także uwagę na inne ważne parametry. Pierwszym z nich jest hałas pralki. Im wyższy poziom decybeli, tym gorzej dla naszych uszu. Za ciche pralki uważane są te, które mają ok 60db. W Pralkach Gorenje dla przykładu poziom ten oscyluje wokół 54 db, co gwarantuje dobry silnik inwerterowy. Poza tym najlepsze pralki z tymi silnikami są bardziej wytrzymałe oraz zapewniają mniejszy koszt utrzymania.
Niezwykle ważna jest odpowiednia klasa energetyczna, określająca zużycie prądu. Standardowo pralki posiadają oznaczenia od A do G. Im wyższy wskaźnik (A) tym niższe jest zużycie energii. Plusy przy oznaczeniach oznaczają natomiast +10% redukcję w odniesieniu do klasy nominalnej.
Trzeci aspekt to prędkość wirowania. Im jest ona wyższa, tym pranie (i suszenie w pralko-suszarkach) jest bardziej wydajne i szybsze. Przyjmuje się, iż najlepszą opcją są pralki wirujące powyżej 1200obrotów na minutę.
Następnie, często zwracamy uwagę na ilość i rodzaje trybu prania. Możemy korzystać ze standardowych trybów jak pranie ręczne, pranie eko, odzieży dziecięcej itp. Niektóre pralki dają tez opcję jaką jest pranie wstępne. O funkcjach powiemy jeszcze poniżej.
Dodatkowe udogodnienia w pralkach to np. funkcjonalny wyświetlacz, ochrona przed zalaniem, dostosowanie prania do ilości i rodzaju ubrań czy system AquaStop (system który zapewnia, iż pralka nie wyleje podczas naszej nieobecności).
Funkcje w pralce
Pralki różnią się między sobą wieloma parametrami, ale mają także różnorakie funkcje dodatkowe. W zależności od producenta mogą mieć np. wyświetlacz elektroniczny, automatyczne dozowanie środka piorącego, zdalne sterowanie, możliwość skrócenia czasu prania, możliwości korzystania z dodatkowego panelu sterowania, automatyczne dozowanie.
Pralki Gorenje posiadają na przykład wiele przydatnych funkcji tj. oświetlenie bębna diodami LED (co pomaga w wyciąganiu prania), SterilTub (system usuwający brzydkie zapachy i zapobiegający rozprzestrzenianiu się bakterii w bębnie), Szybki20 (tryb pozwalający wyprać mniej zabrudzone rzeczy już w 20 min), StopAddGo (system dający możliwość dodania ubrań już po rozpoczęciu prania), IonWash’59 (program usuwający 30% więcej plam niż zwykły), StainExpert (program usuwający do 36 różnych intensywnych rodzajów zabrudzeń), DoseAid (system dobierający ilości detergentu do ilości prania).
A może jednak Pralko-suszarka?
W jedno lub dwuosobowych gospodarstwach domowych dobrym rozwiązaniem jest kupno pralko-suszarki. Pozwala to skrócić czas na pranie i suszenie i charakteryzuje się dużą wygodą. Dzięki temu, że mamy dwa urządzenia w jednym, oszczędzamy czas, miejsce i energię.
Jeśli masz małe mieszkanie i nie masz miejsca na tradycyjną suszarkę lub nie masz miejsca na linki do suszenia, zakup pralko-suszarki może być nawet wskazany. Obecne pralko-suszarki są zazwyczaj tanie, co jest kolejną ich zaletą.
Co prawda klasyczne pralko-suszarki potrzebują więcej energii i czasu na suszenie, jednak możesz zakupić urządzenia Gorenje wybierając opcję energooszczędnej pralko-suszarki, co daje ci możliwość obniżenia zużycia energii. Dodatkowo dzięki temu, że posiadają one funkcje parowe możesz odświeżyć ubrania w 20min, zredukować zagniecenia oraz uniknąć prasowania.
Zakup pralko-suszarki to także dłuższa gwarancja, z uwagi na to, że masz niejako dwa urządzenia w jednym. Urządzenia te mogą posiadać dodatkowe przydatne funkcje, a także cichy, wydajny silnik. Zdecydowanie jest to opcja warta rozważenia.