Na temat recept i praw do ich otrzymywania krąży wiele mitów. Między innymi niektórzy ludzie są przekonani, że bez ubezpieczenia zdrowotnego nie otrzymają recepty, zwłaszcza online. Jak jest w rzeczywistości? Czy przedłużenie recepty online jest możliwe bez ubezpieczenia zdrowotnego? Kiedy brak ubezpieczenia może być przeszkodą? Sprawdzamy!
Po co wystawiać recepty?
Aby wyjaśnić kwestię – e-recepta przedłużenie, warto zacząć od wytłumaczenia, czym w ogóle jest recepta i czemu się ją wystawia. Otóż głównym powodem, dla którego istnieje instytucja recepty, jest niebezpieczeństwo z jakim wiąże się zażywanie niektórych leków bez nadzoru specjalisty. Leki dostępne na receptę są silne, często mają też szereg skutków ubocznych. Warto zatem obalić mit, jakoby recepta była wypisywana w celu umożliwienia sprzedaży leków osobom, posiadającym ubezpieczenie zdrowotne, i uniemożliwienia pozostałym. Recepty, a tym samym również e-recepty, które nie różnią się od nich niczym oprócz tego że występują w formie elektronicznej, nie mają nic wspólnego z uzależnieniem dostępności leków od posiadania bądź nieposiadania ubezpieczenia. Mają jednak wiele wspólnego z cenami niektórych leków.
Przedłużenie recepty online a ubezpieczenie – co z refundacją?
Część leków dostępnych na receptę, jak również tych, które można kupic bez niej, jest refundowana przez NFZ. Innymi słowy, Narodowy Fundusz Zdrowia dopłaca do ich zakupu – czasami całą kwotę, częściej jakiś jej odsetek. Dotyczy to jednak tylko zakupów dokonywanych z receptą, wystawioną na osobę posiadającą aktualne ubezpieczenie zdrowotne. Zatem w przypadku tego typu leków osoba bez aktywnego ubezpieczenia co prawda może liczyć na przedłużenie recepty online, jednak będzie musiała zapłacić za lek pełną cenę.
Kiedy przedłużenie recepty online może być problemem?
Jak wytłumaczyliśmy powyżej, zasadniczo przedłużenie recepty nie ma nic wspólnego z ubezpieczeniem zdrowotnym. Receptę na lek może otrzymać każdy, bez względu na to, czy posiada ubezpieczenie w NFZ, ubezpieczenie prywatne, lub też nie dysponuje żadnym ubezpieczeniem. Niemniej aby otrzymać receptę na lek, trzeba skontaktować się z lekarzem, lub też przynajmniej przesłać mu dokumentację dowodzącą stałego zażywania danych leków. Przed dokonaniem tego w placówce NFZ, również elektronicznie, zostanie sprawdzone prawo pacjenta do odbierania świadczeń. Innymi słowy, NFZ sprawdzi, czy dany pacjent posiada aktywne ubezpieczenie zdrowotne, a jeśli okaże się, że nie – odmówi realizacji usługi.
W takiej sytuacji pozostaje skorzystać z usług prywatnych. Jednym z rozwiązań jest wizyta prywatna u lekarza. Obecnie często możliwe jest odbycie konsultacji online lub telefonicznie. Jednak decydując się na to w przychodni prywatnej lub też nawiązując kontakt z prywatnym gabinetem danego lekarza, trzeba liczyć się z koniecznością uiszczenia standardowej opłaty za wizytę. Wydaje się zatem, że jeśli chodzi jedynie o przedłużenie e-recepty, lepiej wybrać alternatywne rozwiązanie, jakim jest portal oferujący przedłużanie recept. Wystarczy określić charakter swojej sprawy i za zdecydowanie niższą opłatą niż w przychodni można otrzymać receptę po krótkiej konsultacji ze specjalistą lub nawet bez niej.