Niestrawność, nazywana także dyspepsją, to nieprzyjemne uczucie, które towarzyszy wielu osobom po spożyciu zbyt obfitego posiłku. Objawia się bólem brzucha i uczuciem ciężkości, często związana jest także z przelewaniem w jelitach, biegunkami lub zaparciami. Każdy z nas może doświadczyć niestrawności po przejedzeniu lub w wyniku innych czynników. Są jednak osoby, które z problemem zmagają się bardzo często i zazwyczaj jest to spowodowane pewnymi zaburzeniami w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Jakie są przyczyny dyspepsji i jak można łagodzić objawy?
Przyczyny niestrawności
Przyczyn odczuwania niestrawności może być wiele. Zła dieta, stres, przepracowanie, zatrucia pokarmowe itd. Dyspepsję możemy podzielić na dwa rodzaje.
- Dyspepsja organiczna – występuje na skutek choroby refluksowej przełyku, wrzodów żołądka lub dwunastnicy, czasem przewlekłego zapalenia trzustki czy żołądka. W niektórych przypadkach może być objawem nowotworów. Najczęściej jednak pojawia się właśnie w połączeniu ze zgagą, kwaśnym odbijaniem czy pieczeniem w klatce piersiowej, co ma związek z chorobą refluksową lub wrzodami. W takim przypadku ważna jest diagnostyka oraz zastosowanie odpowiedniej terapii. Ulgę mogą przynieść dostępne bez recepty leki, zawierające związki wapnia i magnezu, takie jak Rennie. Lekarz może zalecić także przyjmowanie inhibitorów pompy protonowej, hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego.
- Dyspepsja czynnościowa – jest to niestrawność, której przyczyny nie zostały poznane i nie jest spowodowana konkretną chorobą. Lekarze uważają, że w takich przypadkach przyczynami dolegliwości mogą być między innymi: słaba reakcja przewodu pokarmowego na bodźce zewnętrzne lub nieprawidłowa kurczliwość niektórych fragmentów przewodu pokarmowego.
Poza tym na powstawanie objawów niestrawności mogą wpłynąć złe nawyki, takie jak:
- przejadanie się;
- zbyt szybkie jedzenie;
- spożywanie pokarmów tuż przed spaniem;
- zbyt mała ilość przyjmowanych płynów;
- spożywanie posiłków nieregularnie;
- używki: alkohol, papierosy;
- stres;
- nadużywanie niektórych leków, np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych;
- zaburzenia flory bakteryjnej żołądka i jelit;
- nerwica i inne problemy psychiczne;
- nadmiar lub niedobór kwasów żołądkowych.
Domowe sposoby łagodzenia objawów niestrawności
W przypadku dyspepsji organicznej, czyli spowodowanej określonymi schorzeniami, leczy się konkretną chorobę, przy czym powinny ulec złagodzeniu także objawy niestrawności. Zarówno w dyspepsji czynnościowej, jak i organicznej kluczowa jest zmiana diety i trybu życia. Warto obserwować swój organizm i unikać produktów, które powodują uczucie ciężkości w żołądku. Lekarze i dietetycy zalecają przejście na zdrową, zbilansowaną dietę, która wspomoże pracę układu pokarmowego i poprawi metabolizm, co również wpłynie na zmniejszenie częstotliwości odczuwania niestrawności. Dobrze jest również pomyśleć o wdrożeniu do tygodniowego planu systematycznej aktywności fizycznej, wpływającej korzystnie na procesy przemian metabolicznych, dzięki czemu trawienie będzie postępować sprawniej.