Przyczyny i leczenie niestrawności

Niestrawność, nazywana także dyspepsją, to nieprzyjemne uczucie, które towarzyszy wielu osobom po spożyciu zbyt obfitego posiłku. Objawia się bólem brzucha i uczuciem ciężkości, często związana jest także z przelewaniem w jelitach, biegunkami lub zaparciami. Każdy z nas może doświadczyć niestrawności po przejedzeniu lub w wyniku innych czynników. Są jednak osoby, które z problemem zmagają się bardzo często i zazwyczaj jest to spowodowane pewnymi zaburzeniami w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Jakie są przyczyny dyspepsji i jak można łagodzić objawy?

Przyczyny niestrawności

Przyczyn odczuwania niestrawności może być wiele. Zła dieta, stres, przepracowanie, zatrucia pokarmowe itd. Dyspepsję możemy podzielić na dwa rodzaje.

 1. Dyspepsja organiczna – występuje na skutek choroby refluksowej przełyku, wrzodów żołądka lub dwunastnicy, czasem przewlekłego zapalenia trzustki czy żołądka. W niektórych przypadkach może być objawem nowotworów. Najczęściej jednak pojawia się właśnie w połączeniu ze zgagą, kwaśnym odbijaniem czy pieczeniem w klatce piersiowej, co ma związek z chorobą refluksową lub wrzodami. W takim przypadku ważna jest diagnostyka oraz zastosowanie odpowiedniej terapii. Ulgę mogą przynieść dostępne bez recepty leki, zawierające związki wapnia i magnezu, takie jak Rennie. Lekarz może zalecić także przyjmowanie inhibitorów pompy protonowej, hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego.
 2. Dyspepsja czynnościowa – jest to niestrawność, której przyczyny nie zostały poznane i nie jest spowodowana konkretną chorobą. Lekarze uważają, że w takich przypadkach przyczynami dolegliwości mogą być między innymi: słaba reakcja przewodu pokarmowego na bodźce zewnętrzne lub nieprawidłowa kurczliwość niektórych fragmentów przewodu pokarmowego.

Poza tym na powstawanie objawów niestrawności mogą wpłynąć złe nawyki, takie jak:

 • przejadanie się;
 • zbyt szybkie jedzenie;
 • spożywanie pokarmów tuż przed spaniem;
 • zbyt mała ilość przyjmowanych płynów;
 • spożywanie posiłków nieregularnie;
 • używki: alkohol, papierosy;
 • stres;
 • nadużywanie niektórych leków, np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych;
 • zaburzenia flory bakteryjnej żołądka i jelit;
 • nerwica i inne problemy psychiczne;
 • nadmiar lub niedobór kwasów żołądkowych.

Domowe sposoby łagodzenia objawów niestrawności

W przypadku dyspepsji organicznej, czyli spowodowanej określonymi schorzeniami, leczy się konkretną chorobę, przy czym powinny ulec złagodzeniu także objawy niestrawności. Zarówno w dyspepsji czynnościowej, jak i organicznej kluczowa jest zmiana diety i trybu życia. Warto obserwować swój organizm i unikać produktów, które powodują uczucie ciężkości w żołądku. Lekarze i dietetycy zalecają przejście na zdrową, zbilansowaną dietę, która wspomoże pracę układu pokarmowego i poprawi metabolizm, co również wpłynie na zmniejszenie częstotliwości odczuwania niestrawności. Dobrze jest również pomyśleć o wdrożeniu do tygodniowego planu systematycznej aktywności fizycznej, wpływającej korzystnie na procesy przemian metabolicznych, dzięki czemu trawienie będzie postępować sprawniej.

Tagged