Psychoterapia – wzrastające zapotrzebowanie na rozmowę

Ludzie nie do końca potrafią rozmawiać z osobami bliskimi o tym, co czują. Często nie chcemy obciążać swojego partnera czy rodzica tym, iż czujemy się gorzej – nie radzimy sobie z codziennością, nie odpowiada nam nasza praca czy nasz związek. Niestety obecnie wszelkiego rodzaju problemy postrzegane są jako słabość – a nikt nie chce przecież być postrzegany w ten sposób. Zdrowie psychiczne powinno być tak samo istotne, jak zdrowie fizyczne – ale minie jeszcze wiele czasu, zanim psychoterapia będzie traktowana na równi na przykład z rehabilitacją. 

To nic nadzwyczajnego, że z czymś sobie nie radzimy – z traumatyczną sytuacją, śmiercią bliskiej osoby czy z rozwodem. Nie musimy mieć odpowiedzi na każde pytanie i mamy prawo czasami się “pogubić”. Tak samo, jak choruje nasz organizm – choruje czasami nasz umysł. Nie ma tutaj znaczenia nasz wiek, płeć czy wykształcenie. Być może już niedługo psychoterapia zostanie zaakceptowana przez wszystkich – w końcu dzisiejsze pokolenie zaczyna już o tym mówić otwarcie i na szczęście coraz mniej osób traktuje takie spotkania jako “wymysł dla młodzieży”.


Czego możemy się spodziewać na takiej wizycie? 

Psychoterapia ma nam pomóc, więc nie musimy tutaj niczego się bać – nie będziemy krytykowani i nie będziemy oceniani. Specjalista spróbuje wskazać nam błędy w naszym postępowaniu, które sprawiają, że jesteśmy nieszczęśliwi lub coś nam się nie udaje – takie rzeczy trudno jest zaobserwować samodzielnie, więc często to właśnie osoba z zewnątrz widzi je najszybciej. Jeżeli chcemy jakoś przygotować się do spotkania to możemy wcześniej zastanowić się nad tym, co konkretnie stanowi problem – z czym sobie nie radzimy i nad czym chcemy popracować.


Psychoterapia zwykle musi niestety trochę potrwać – nie jesteśmy w stanie w trakcie jednej lub dwóch wizyt przepracować swoich traum. Będzie to tym bardziej trudne, jeżeli w grę wchodzą całe lata zaniedbań lub wyrabiania sobie szkodliwych nawyków. Toksyczne relacje, niska samoocena, nałogi – tutaj psychoterapia wrocław może nawet trwać kilka lat i bardzo dużo będzie zależało od naszej pracy nad sobą.


Musisz postarać się coś zmienić


Zbyt często ludziom wydaje się niestety, że psychoterapia odbywa się na takiej samej zasadzie, jak leczenie zwykłej choroby – otrzymujemy leki lub zalecenia wykonywania ćwiczeń i w krótkim czasie wszystko wraca do normy. Tutaj jednak często musimy zmienić w swoim życiu wiele rzeczy, których zmieniać nie chcemy – a które są dla nas bardzo szkodliwe. Osoba uzależniona od jedzenia czy alkoholu czuje niepokój, gdy musi poradzić sobie ze stresem, który do tej pory był tłumiony w zły sposób – psychoterapia pomoże nam znaleźć alternatywne i zdrowsze rozwiązanie. 

Tagged