Rodzice nie zdali testu z wiedzy o myciu zębów dzieci: wyniki badania Sensodyne

Firma Haleon, producent past do zębów Sensodyne, postanowiła sprawdzić, jak dobrze rodzice znają zasady higieny jamy ustnej swoich dzieci. Wyniki badania wskazują na potrzebę szerszej edukacji w tym zakresie. Choć większość dorosłych zna podstawowe zasady, to wciąż popełniane są istotne błędy, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie zębów dzieci.

Wrzesień to czas powrotu do szkół, dlatego Haleon zorganizował „kartkówkę” dla rodziców. Główny wniosek? Wielu dorosłych powinno „wrócić do szkoły”, by odświeżyć wiedzę o higienie jamy ustnej swoich pociech.

Podstawy znamy, ale szczegóły kuleją

Badanie wykazało, że większość rodziców wie, że zęby należy myć dwa razy dziennie (78% respondentów), a także rozumie konieczność ograniczania cukru i dbałości o zdrową dietę. Większość z nich dba o podawanie dzieciom produktów bogatych w białko, witaminy, wapń i inne ważne minerały. Jednak bardziej szczegółowe pytania pokazały luki w wiedzy.

Dobry przykład to podstawa

Jednym z prostych sposobów na poprawienie stanu zdrowia jamy ustnej dziecka jest dyscyplina w codziennej pielęgnacji. Niestety, badanie wykazało, że co czwarty rodzic przyznaje, że jego dziecko często myje zęby tylko raz dziennie, a nawet całkowicie pomija tę czynność.

Pilnowanie tego „rytuału” jest konieczne do zachowania zdrowia zębów, szczególnie na wczesnych etapach życia. Nawyk wyrobiony w pierwszych latach po narodzinach pozostanie z dzieckiem na zawsze. Badanie pokazuje, że zdecydowanie zbyt wcześnie oddajemy naszym pociechom pełnię swobody w pielęgnacji jamy ustnej – mówi Robert Buda, Dyrektor ds. Medycznych na Europę Środkowo-Wschodnią w Haleon.

Stomatolodzy zalecają, by pomagać dzieciom w myciu zębów do 8. roku życia, jednak aż 30% rodziców przekazuje tę odpowiedzialność dzieciom już w wieku 3-4 lat, a 33% przestaje nadzorować higienę pięciolatków.

Niewystarczająca znajomość zaleceń stomatologów

Rodzice często nie znają podstawowych wytycznych dotyczących pielęgnacji jamy ustnej. Na przykład:

  • Tylko 60% rodziców wie, że dziecku do 3. roku życia należy nakładać pastę w ilości ziarenka ryżu, a co piąty rodzic zaprzecza, że u dziecka w wieku 3-6 lat pasta powinna mieć rozmiar ziarenka groszku.
  • Niemal połowa rodziców nie wie, że próchnica zębów mlecznych zwiększa ryzyko próchnicy zębów stałych.
  • Jedynie 41% rodziców stosuje pastę z fluorem dwa razy dziennie u dzieci.
  • Co trzeci rodzic nie zdaje sobie sprawy, że pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się przy pojawieniu się pierwszego zęba, czyli około 6. miesiąca życia.

Pielęgnacja od pierwszych miesięcy życia

Zdrowa jamą ustna to podstawa, a o zęby dziecka powinniśmy dbać od momentu pojawienia się pierwszego ząbka. Mimo to, aż co trzeci rodzic zaczyna higienę dopiero po wyrznięciu się pierwszego zęba, a co dziesiąty – po wprowadzeniu stałych pokarmów, co jest zdecydowanie za późno.

Źródła wiedzy – ważne, skąd czerpiemy informacje

Badanie wykazało, że jedynie 64% rodziców opiera swoją wiedzę na zaleceniach stomatologów. Internet i media społecznościowe stają się coraz popularniejszym źródłem informacji, jednak nie zawsze są one rzetelne.

Wiedza zaczerpnięta z sieci czy od rodziny może być cenna, ale nie musi. Jeżeli decydujemy się na poszukiwanie informacji w internecie bądź w mediach społecznościowych, musimy pamiętać, by korzystać wyłącznie z rzetelnych i zweryfikowanych, eksperckich źródeł. To niezwykle istotne, bo w grę wchodzi zdrowie naszych dzieci. Silne zęby już we wczesnym etapie dorastania to zdrowy uśmiech w dorosłym życiu – dodaje Agnieszka Jędrachowicz, Lider Zespołu Ekspertóww Haleon

Wyniki badania „Wiedza rodziców z zakresu higieny jamy ustnej dzieci” przeprowadzonego przez Sensodyne pokazują, jak ważna jest edukacja w zakresie pielęgnacji jamy ustnej. Regularna higiena, zdobywanie wiedzy z rzetelnych źródeł i pomoc w budowaniu zdrowych nawyków to klucz do zdrowego uśmiechu dzieci w przyszłości.

Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe Haleon.

Tagged