Sińce pod oczami – jak sobie z nimi radzić?

Sińce pod oczami, zwane też cieniami, to powszechny problem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, bez względu na wiek. Przyczynę ich powstania zwykle łatwo wskazać: przemęczenie i przepracowanie, niedostateczna ilość snu, ciągły stres, niezdrowy styl życia – to wszystko może sprawić, że pod oczami pojawią się szare, żółto-sine lub fioletowe cienie. Niekiedy jednak zdarza się, że są one objawem poważnych chorób. Co oznaczają sińce pod oczami i jak się ich pozbyć? Odpowiadamy!

Sińce pod oczami – czym są?

Sińce pod oczami to konsekwencja utraty elastyczności delikatnej skóry pod oczami, która następuje stopniowo i sprawia, że zaczyna ona wyglądać na coraz bardziej przezroczystą. Przez to widoczne stają się naczynia krwionośne, a skóra pod oczami przybiera nienaturalny i niezdrowy odcień, np. szary, siny lub brązowy.

Jak powstają sińce pod oczami?

Momentem, kiedy często można zaobserwować charakterystyczne sińce pod oczami, jest poranek. W pozycji leżącej odpływ krwi z twarzy jest nieco utrudniony, a przez jej nagromadzenie może dojść do zmiany zabarwienia okolicy oczu. Wygląd ulega lekkiej poprawie już po samym spionizowaniu, jednak nie od razu wraca do normy, szczególnie jak jesteśmy niewyspani.

Charakterystyczne cienie pod oczami bywają też efektem zastoju limfy w tej okolicy, do którego dochodzi na skutek niewyspania i zmęczenia. Stan ten na ogół mija po zaznaniu odpoczynku i zrobieniu zimnych okładów.

Do powstawania cieni oprócz tego może przyczynić się szereg różnych czynników. Do najważniejszych należą przesuszenie skóry, niezdrowa dieta bogata w cukier i sól czy palenie papierosów i picie alkoholu. U niektórych sińce pod oczami mają podłoże genetyczne.

Rodzaje sińców pod oczami

Wyróżnia się 3 główne rodzaje cieni pod oczami:

  • naczyniowe cienie pod oczami – widoczne są ze względu na prześwitywanie naczyń krwionośnych przez cienką skórę,
  • barwnikowe cienie pod oczami – to efekt nagromadzenia melaniny pod dolnymi powiekami, np. po nadmiernej ekspozycji słonecznej lub są objawem chorobowym,
  • zanikowe cienie pod oczami – powstają w wyniku zmian zanikowych zachodzących w obrębie twarzy wraz z wiekiem, przez co światłocień w okolicy dolnej powieki inaczej się układa.

Sińce pod oczami – choroby

Gdy sińce pod oczami pojawią się nagle, może to być oznaką pogorszenia się stanu organizmu. Podkrążone oczy bywają objawem takich chorób jak:

  • schorzenia wątroby i nerek,
  • niedoczynność tarczycy,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • anemia,
  • niedokrwistość,
  • niedobory żelaza,
  • alergie,
  • pasożyty.

Jak zlikwidować sińce pod oczami?

Walkę z cieniami pod oczami warto rozpocząć od przyjrzenia się swojemu zdrowiu. W tym celu dobrze jest zrobić podstawowe badania takie jak morfologia krwi, oznaczenie poziomu glukozy na czczo, TSH, parametrów funkcji wątroby i nerek oraz badania ogólnego moczu. Wskazana jest też konsultacja z lekarzem.

Jeśli okaże się, że z naszym zdrowiem jest wszystko w porządku, konieczna będzie zmiana stylu życia i zadbanie o organizm poprzez stosowanie zdrowej diety, zażywanie aktywności fizycznej i dbanie o wysypianie się. Do tego trzeba będzie zadbać o prawidłową pielęgnację oczu, z naciskiem na okolice oczu.

Jakie kosmetyki działają najlepiej na sińce pod oczami?

Na kosmetycznym rynku znaleźć można całe mnóstwo produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry pod oczami, np. specjalne kremy na sińce pod oczami. Często są one na bazie składników pochodzenia naturalnego, przez co są bezpieczne dla skóry i przyjazne środowisku. Na uwagę zasługują tutaj między innymi naturalne wegańskie kosmetyki dostępne na https://manunatu.pl/weganskie-naturalne-kosmetyki na bazie składników takich jak oleje tłoczone z roślin, napary, wyciągi czy roślinne ekstrakty. W ofercie warszawskiej manufaktury Manu Natu pod adresem https://manunatu.pl/kosmetyki-konopne-manufaktura znaleźć też można kosmetyki Konopne z Olejem CBD.

Naturalna pielęgnacja pomoże zadbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie okolicy oka, co jest niezwykle ważne w przypadku widocznych tam sińców. Pełną ofertę Manu Natu znaleźć można na https://manunatu.pl/.

Sińce pod oczami – domowe sposoby

Nieestetyczne cienie pod oczami można spróbować zwalczyć, stosując domowe sposoby. Pozytywne efekty może przynieść:

  • codzienny demakijaż i dokładne oczyszczanie okolicy oczu,
  • stosowanie kremów o rozjaśniającym i rozświetlającym działaniu,
  • stosowanie płatków pod oczy nasączonych składnikami aktywnymi,
  • robienie regularnych, delikatnych masaży wokół oczu,
  • prowadzenie zdrowego stylu życia,
  • unikanie ekspozycji skóry na słońce.
Tagged