Skąd się bierze metaliczny posmak w ustach?

Wiemy nie od dzisiaj, że jednym z pięciu zmysłów ludzkich jest smak. Zmysł ten nie sprawia tylko i wyłącznie, że odczuwamy sporą przyjemność z jedzenia, ale także może ostrzegać nas przed zjedzeniem czegoś nieświeżego, szkodliwego oraz trującego. To, jaki smak odczuwamy w naszej jamie ustnej, może także pozwolić na zdiagnozowanie schorzenia późniejszego To wszystko dzięki pewnym receptorom smaku, a więc kubkom smakowym, które są rozmieszczone na całej powierzchni naszego języku. Smakiem najbardziej niepożądanym jest metaliczny posmak w ustach. Skąd on się bierze?

Poznaj przyczyny

Metaliczny posmak w ustach ma wiele przyczyn. Bardzo często pojawia się on, gdy źle dbamy o naszą higienę w jamie ustnej. Może okazać się, że przyczyną jest po prostu za rzadkie mycie zębów. Warto również zadbać o czystość naszego języka czy też podniebienia. Warto używać płynów do płukania jamy ustnej. Gdy nie mamy możliwości umycia zębów, to możemy użyć gumy do żucia.

Kolejną przyczyną może być także problem z dziąsłami czy też z uzębieniem. Warto także sprawdzić stan jamy ustnej u dentysty. Dziwny posmak może być nawet powodowany malutką dziurką w zębie czy tez próchnicą. Za metaliczny posmak może być odpowiedzialny także stan zapalny przyzębia czy też dziąseł.

Co jeszcze taki posmak powoduje?

Okazuje się, że posmak metaliczny w ustach może być objawem bycia w ciąży. Naukowcy nie potrafią dokładnie określić konkretnej przyczyny tego właśnie stanu rzeczy, ale odczuwanie prawdopodobnie tego smaku jest związane z licznymi zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ciele podczas pierwszego trymestru trwającej ciąży. Te zmiany wpływają również na funkcjonowanie smakowych kubków. Właśnie dlatego kobiety w ciąży mogą odczuwać posmak metaliczny, chociaż nie jest on zbyt groźny. Jedynie jest bardzo nieprzyjemny. Chociaż może się również zdarzyć, że jest to całkowity zbieg okoliczności. Warto się udać do ginekologa, aby mógł on wykluczyć innego rodzaju przyczyny.

Zatrucia oraz infekcje

Metaliczny posmak w naszych ustach może także świadczyć o infekcjach. Są to szczególnie infekcje dróg górnych oddechowych. Przy kaszlu oraz przy katarze odczuwać można właśnie ten jakże nieprzyjemny posmak. Aby móc się go pozbyć, należy wyleczyć infekcję gardła czy też zatok. Jeśli pomimo wyleczenia się z infekcji posmak ten nie zaniknie, warto wówczas się udać do lekarza, aby mógł rozpatrzyć obecność posmaku jako objaw całkiem innej choroby. Nie zwlekajmy. Im szybciej będziemy wiedzieć co jest przyczyną tego posmaku, tym prędzej będziemy mogli rozpocząć leczenie.