Alergia pokarmowa to zespół objawów występujących po spożyciu określonego pokarmu, który u zdrowych osób nie powoduje żadnych dolegliwości. Jest związana z nieprawidłową reakcją układu immunologicznego i najczęściej występuje u dzieci. Najbardziej popularnymi alergenami pokarmowymi są: jajka, mleko krowie, ryby owoce i orzechy. Szacuje się, że występuje u ok. 4% populacji osób dorosłych i jest chorobą dziedziczną. Udowodniono, że czynnikiem chroniącym przed wystąpieniem alergii jest karmienie piersią przez okres co najmniej 4 miesięcy.
Jak objawia się alergia pokarmowa?
Główne objawy alergii pokarmowej dotyczą przewodu pokarmowego. Najczęściej są to: nudności, wymioty, ból brzucha, refluks, utrata apetytu oraz biegunka. Mogą jednak pojawić się także objawy skórne podobne do alergicznego zapalenia skóry (AZS), objawy neurologiczne: bóle głowy, niepokój, zaburzenia koncentracji, osłabienie oraz pochodzące z układu oddechowego: skurcz oskrzeli, obrzęk krtani, wodnisty wyciek z nosa. Najpoważniejszym objawem alergii pokarmowej jest wstrząs anafilaktyczny, który objawia się ogólnoustrojową, bardzo gwałtowną reakcją obejmującą objawy skórne, trudności w oddychaniu oraz spadek ciśnienia, który jest przyczyną utraty przytomności. Alergie pokarmowe mogą być także wywoływane przez toksyny oraz substancje konserwujące znajdujące się na produktach spożywczych.
Jak diagnozujemy alergie pokarmowe?
Najważniejsze jest odnalezienie czasowego związku między spożyciem określonego pokarmu a wystąpieniem objawów. Niezwykle pomocny może okazać się dzienniczek spożywanych pokarmów, w którym zapisane zostaną zjadane produkty i objawy, które występują danego dnia. Diagnostyka jest trudna z uwagi na fakt, że objawy mogą pojawić się nawet do 3 dni po spożyciu alergenu. Stosuje się również próbę prowokacyjną pod kontrolą lekarza oraz dietę eliminacyjną. Należy wykluczyć również inne choroby układu pokarmowego i skóry, których objawy mogą przypominać inne choroby.
Alergia pokarmowa – leczenie
Nie ma swoistego leku na alergię pokarmową. Najbardziej skuteczna jest całkowita eliminacja uczulającej substancji z codziennej diety na okres od 3 do 6 miesięcy, a następnie stopniowe jej wprowadzanie. U dzieci często obserwuje się przemijanie alergii wraz z wiekiem. Jeśli doszło już do spożycia substancji uczulającej i wystąpiły objawy, możemy łagodzić je, stosując leki przeciwhistaminowe. Osoby, które kiedykolwiek w wywiadzie miały wstrząs anafilaktyczny są zobligowane do posiadania w domu ampułkostrzykawki z adrenaliną, której użycie jest jedyną szansą na uratowanie życia. Na objawy skórne dobrze sprawdzi się pielęgnacja dedykowana osobom z alergicznym zapaleniem skóry, oparta na łagodnych środkach myjących i regularnym nawilżaniu. Więcej informacji na temat AZS oraz przykładowe produkty znajdziesz na stronie https://www.bepanthen.pl/.