Srebrne kolczyki z perłami – odrobina luksusu w zasięgu ręki

W ostatnich latach obserwujemy wręcz nieprawdopodobny renesans kamieni, które od wieków były nieodłącznym składnikiem luksusowej biżuterii. Perły, bo o nich mowa, kojarzyły się ze stylizacją bardzo klasyczną, wręcz konserwatywną, potrafiły nawet zyskiwać miano biżuterii „babcinej”. Te lekceważące określenia należą już do przeszłości – biżuteria z perłami jest dziś bardzo na czasie, i to zarówno ta tradycyjna, jak i bardzo awangardowa, w której te piękne klejnoty łączone są nawet z metalami nieszlachetnymi w odważnych, nowoczesnych formach.

Niezależnie od tego, czy jesteś zwolenniczką klasycznej elegancji, czy też starasz się nadążyć za współczesnymi trendami w modzie, na pewno znalazłaś się już w sytuacji, w której rozważałaś kupno perłowej biżuterii. Podpowiemy dziś jak wybierać tego typu dodatki na przykładzie asortymentu, który należy do najpopularniejszych – srebrne kolczyki z perłami mogą pięknie uzupełnić każdą stylizację, a trafność ich wyboru zależy nie tylko od wzoru, na który się zdecydujesz.

Tradycyjna czy nowoczesna – kluczem do piękna biżuterii, którą wybierzemy, będzie zawsze jakość kamieni. Rodzaj metalu szlachetnego nie będzie tak ważny – wyroby ze srebra, podobnie jak te wykonane z białego złota najczęściej poddaje się rodowaniu, dzięki czemu są one nie do odróżnienia. Jeśli zatem wolisz złoto białe od żółtego, kupno srebrnych kolczyków może stanowić dużo tańszą alternatywę, bądź też uzupełnienie biżuterii z białego złota. Jeśli do tego uda Ci się znaleźć perły wysokiej jakości, Twoje srebrne kolczyki mogą być przedmiotem podziwu na najbardziej ekskluzywnych bankietach.

Problem w tym, że w wyrobach ze srebra zazwyczaj nie używa się dobrej jakości kamieni – te najlepsze egzemplarze na ogół zostaną oprawione w złoto, przede wszystkim z uwagi na ich bardzo wysoką cenę. Jak zatem szukać srebrnych kolczyków z pięknymi perłami? Tu należy sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie czym jest jakość i jak determinuje ona piękno tych klejnotów.

1. Połysk pereł w kolczykach

Istnieje kilka wyróżników jakości, które powodują, iż kamienie szlachetne postrzegane są jako piękniejsze i zarazem bardziej wartościowe. Pierwszym i najważniejszym z nich jest połysk. Jest to czynnik, który przyciąga naszą uwagę w pierwszej kolejności i potrafi maskować inne niedoskonałości klejnotów. Jest on jednocześnie najtrudniejszym do oceny, z uwagi na to, iż mocno zależy od rodzaju oświetlenia, w którym oceniamy kamienie, a także dlatego, iż zazwyczaj nie mamy skali porównawczej – w polskich sklepach jubilerskich perły o naprawdę dobrym połysku są rarytasami, które trudno znaleźć. Jeśli nie mamy doświadczenia w kupowaniu tych kamieni, warto zakupić choć jeden egzemplarz o połysku bardzo wysokim i używać go do porównania przy zakupach.

Połysk w dużym stopniu wiąże się z gatunkiem perły i z reguły będzie wyższy w kamieniach morskich, niestety znacznie droższych niż te, pochodzące z wód słodkich. Od tej reguły bywają jednak wyjątki i takich wyjątków proponuję Ci szukać. Rodowane srebro i perły o wysokim połysku – takie kolczyki będą zawsze przyciągać wzrok i mogą być postrzegane jako luksusowy wyrób z białego złota.

2. Kształt

Im bardziej regularny będzie kształt kamieni tym większą wartość będziemy im przypisywać. I tu znowu – najbardziej regularne formy (okrągłe lub owalne) znajdziemy wśród pereł morskich, jeśli zatem chcemy, aby nasza biżuteria była postrzegana jako bardzo luksusowa, proponujemy się skupić na tych właśnie kształtach.

Bardzo tanie będą kamienie o kształcie guzika i jeśli nie zależy nam na tym, aby biżuteria „udawała” luksusową, znalezienie guzików wysokiej jakości może być najlepszą receptą na piękno w rozsądnej cenie.

3. Kolor

Kolor kamieni będzie kolejnym czynnikiem, który może wpłynąć na postrzeganie naszych kolczyków. Najbezpieczniejszym wyborem będą perły białe – ta tradycyjna barwa przy wysokim połysku nie zdradzi pochodzenia naszych klejnotów. Te słodkowodne występują również w kolorach pastelowych, od razu wskazujących na ich pochodzenie, bywają także barwione. Rzadko jednak udaje się uzyskać dobre efekty koloryzacji, np. przypominające ubarwienie bardzo cenionych pereł Tahiti.

4. Czystość powierzchni

Najbardziej przecenianym czynnikiem piękna pereł jest czystość ich powierzchni. Kupujący wydają się zapominać, iż mają do czynienia z wytworem, który powstaje w żywym organizmie i drobne niedoskonałości są choćby dowodem na jego naturalne pochodzenie. Oczywiście idealny kamień szlachetny będzie miał czystą powierzchnię, jednak ten mniej idealny może nie różnić się od niego w znaczny sposób – przy wysokim połysku ludzkie oko nie dostrzega drobnych niedoskonałości.

Znalezienie klejnotów wyjątkowej urody w taniej biżuterii jest nie lada wyzwaniem, które jednak warto podjąć. Włożony weń wysiłek będzie bowiem sowicie nagrodzony satysfakcją z posiadania srebrnych kolczyków z perłami, które mogą wyglądać nie gorzej niż bardzo luksusowa biżuteria z górnej półki.